Paleta Barw Czeladzkich
Paleta Barw CzeladziCzeladź jest nie tylko najstarszym miastem Zagłębia ale także miastem, w którym żyje duża grupa osób uzdolnionych plastycznie, nie wspominając o sporej grupie artystów malarzy i grafików. Najprawdopodobniej dlatego kilkanaście lat temu zrodziła się idea organizacji pleneru malarskiego, w ramach którego uczestnicy zainspirowani urokliwymi zakątkami miasta, zabytkami, pejzażem i przyrodą, przygotowują swoje konkursowe prace. Temat nigdy nie był ściśle określony. Zawsze jednak było wiadomo, że wystawa poplenerowa ma być paletą barw Czeladzi.
 

Do uczestnictwa w szóstym już plenerze zgłosiło się trzynaście osób, które przekazały na konkurs dwadzieścia sześć prac. Komisja konkursowa złożona z czeladzkich artystów plastyków: Zbigniewa Blukacza, Jana Powałki oraz Piotra Kossakowskiego - oceniła i nagrodziła prace. Spośród złożonych 26 prac wybrano i przyznano jedną pierwszą nagrodę oraz 3 wyróżnienia. Prace nagrodzone i wyróżnione w poprzedniej, jak również i w tegorocznej edycji pozostaną w Czeladzkiej Izbie Tradycji.

Laureaci wraz z pozostałymi uczestnikami zostaną zaproszeni na wystawę pokonkursową, której otwarcie zaplanowano na 27 października br na godz. 18.00 w czeladzkim Pałacu Ślubów przy ul. Dehnelów 10. Wystawa połączona zostanie z kolejnym koncertem muzyki kameralnej zatytułowanym "Muzyka Paryża i Wiednia", a zwycięzcy otrzymają w tym dniu nagrody.

Organizatorzy biennale jednak chcą, by plener "Paleta Barw Czeladzi" rozwijał się, a więc musi zmieniać się i formuła konkursu. Uwzględniając również sugestie uczestników pleneru, następna edycja będzie miała charakter warsztatów, czyli spotkań i konsultacji z artystami, których efektem będzie niezmiennie konkurs prac.

Uczestnicy VI pleneru malarskiego "Paleta Barw Czeladzi 2006"
Olimpia Dobosz
Aneta Formicka
Urszula Góra
Paweł Juszczyk
Paweł Kurzeja
Helmut Matura
Urszula Moska
Aleksandra Pietrzak
Piotr Pietrzak
Justyna Strąk
Anna Walczak
Krystian Załęczny
Krzysztof Zięcik

Nagrodzone prace

 Hemut Matura

Helmut Matura "Temat z płotem" - I miejsce 

 Urszula Moska

 Urszula Moska "Bez tytułu" - wyróżnienie

 Justyna Strąk

Justyna Strąk "Widok na cmentarz żydowski" - wyróżnienie

 Krystian Załęczny

Krystian Załęczny "Ulica nocą" - wyróżnienie


Wszystkie prace VI pleneru malarskiego "Paleta Barw Czeladzi 2006" można obejżeć w galerii.

Udostępnił - Arkadiusz Olechwieruk (Kierownik Wydziału Prawno - Organizacyjnego) - 2006-10-24 15:26:06
Opublikował - - 2006-10-24 15:24:48
Zmienił - Arkadiusz Olechwieruk (Kierownik Wydziału Prawno - Organizacyjnego) - 2006-11-22 17:18:47