Dzięki środkom finansowym z Programu Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL istnieje możliwość upowszechnienia innowacyjnych rozwiązań w zakresie podnoszenia poziomu profesjonalizacji funkcjonowania organizacji pozarządowych oraz ich współpracy z samorządem terytorialnym, instytucjami sektora publicznego oraz podmiotami komercyjnymi. Inicjatywa ta jest częścią strategii Unii Europejskiej mającej na celu tworzenie nowych i lepszych miejsc pracy oraz wypracowanie sposobów zwalczania dyskryminacji i nierówności na rynku pracy.
Oferta kierowana do organizacji pozarządowych ma na celu przekształcenie stowarzyszeń i organizacji działających spontanicznie i amatorsko w profesjonalne podmioty efektywnie realizujące swe statutowe zadania przy masowym zaangażowaniu wolontariuszy oraz powszechniejszym zatrudnianiu etatowych pracowników.
Badacze III sektora zwracają uwagę na niską aktywność mieszkańców i organizacji pozarządowych w województwie śląskim, słabe przygotowanie merytoryczne liderów i aktywistów stowarzyszeń oraz niski udział w funduszach unijnych i strukturalnych.
Organizatorem warsztatów jest Związek Zagłębiowski założony w połowie 1994 r. Celem działalności stowarzyszenia jest integracja społeczna, kulturalna oraz gospodarcza środowisk Zagłębia Dąbrowskiego w celu zachowania tożsamości regionu i podejmowania wspólnych starań o jego przyszłość.
Od początku swego istnienia Związek Zagłębiowski prowadzi szeroką działalność edukacyjną i wydawniczą poświęconą problematyce regionalnej, doradztwo organizacyjne, prawne i ekonomiczne; wspiera i podejmuje działania proekologiczne oraz prospołeczne.
Zagłębiowskie warsztaty społeczeństwa obywatelskiego stanowią kontynuację działań podejmowanych przez nasze stowarzyszenie wspólnie z władzami samorządowymi gmin, miast i powiatów Zagłębia Dąbrowskiego oraz organizacjami pozarządowymi naszego regionu na rzecz integracji podmiotów trzeciego sektora, inicjowania współpracy z instytucjami samorządowymi, a także dzielenia się dobrymi praktykami mającymi na celu podniesienie efektywności organizacji pozarządowych. W ciągu ostatnich 4 lat Związek Zagłębiowski wspólnie ze Śląskim Urzędem Wojewódzkim zorganizował i przeprowadził ok. 12 spotkań integracyjnych dla ponad 150
stowarzyszeń i przedstawicieli władz samorządowych.
„Zagłębiowskie warsztaty społeczeństwa obywatelskiego” mają na celu upowszechnienie projektu pt.: "Partnerstwo na rzecz profesjonalizacji trzeciego sektora”, realizowanego przez 13 partnerów pod kierunkiem lidera projektu – Śląskiego Forum Organizacji Socjalnych KaFOS. Warsztaty upowszechnią modelowe rozwiązania w zakresie tworzenia, wspierania i profesjonalizacji organizacji pozarządowych, które zostały wypracowane w zachodniej części Województwa Śląskiego oraz w gminach Województwa Opolskiego. Beneficjentami projektu zostało ok. 350 organizacji pozarządowych i około 700 osób je reprezentujących, a przedsięwzięcie zostało podzielone na trzy podprojekty.
Pierwszy, projekt edukacyjny miał na celu stworzenie modelowych rozwiązań służących eliminowaniu instytucjonalnych barier ograniczających udział organizacji pozarządowych, występujących w roli producentów usług zaspokajających indywidualne i grupowe potrzeby społeczności lokalnych oraz pracodawców.
Celem drugiego projektu pod nazwą „Wsparcie merytoryczne i infrastrukturalne dla profesjonalizacji III sektora – Inkubatory Organizacji Pozarządowych (IOP)” było stworzenie „inkubatorów” dla organizacji pozarządowych, w których otrzymywały nieodpłatnie pomoc merytoryczną, techniczną, szkoleniową i lokalową
umożliwiającą podjęcie programowej działalności.
Program konferencji i warsztatów przyczyni się do podniesienia poziomu wiedzy i umiejętności liderów wzakresie zarządzania organizacjami pozarządowymi, wskaże możliwości pozyskania środków finansowych w drodzeopracowywania prostych projektów. Zagłębiowskie warsztaty upowszechnią dorobek trzeciego projektu, noszącego nazwę „Pomocniczość w praktyce lokalnej” w postaci doświadczeń Ośrodków Partnerstwa Lokalnego. Owe ośrodki pełnią rolę animatora lokalnego inspirującego działalność organizacji pozarządowych oraz pośredniczącego w nawiązaniu kontaktów między innymi z sektorem biznesu włączając go w realizację i finansowanie projektów. Przekazane zostaną doświadczenia spółdzielni socjalnych jako podmiotów gospodarczych, tworzących miejsca pracy oraz możliwości przekształcenia się stowarzyszeń z organizacji, opierających swoją działalność wyłącznie na wolontariacie, w pracodawców.
Projekt Związku Zagłębiowskiego jest realizowany w partnerstwie ze Śląskim Forum Organizacji
Socjalnych KaFOS oraz przy współpracy z władzami samorządowymi miast Dąbrowy Górniczej, Poręby i Sosnowca oraz ze Starostwem Będzińskim i Starostwem Zawierciańskim.
Warsztaty w godzinach 9.30 - 17.30 odbywać się będą następująco:
5.04.2008 r. – Urząd Miasta Dąbrowy Górniczej,
12.04.2008 r. – Starostwo powiatowe w Będzinie,
19.04.2008 r. – Wyd