Analiza próbek z czeladzkiego rynku
historia.gifMinione dni przyniosły nam sensacyjne odkrycie. Próbki spalonego drewna odkryte w ubiegłym roku w rejonie czeladzkiego kościoła pod wezwaniem św. Stanisława poddane zostały badaniu metodą węgla C14.

 

Wyniki są zastanawiające. Otóż najstarsza z zachowanych próbek datowana jest w przybliżeniu na rok 1180. Próbki datowane na późniejsze lata potwierdzają to, iż w naszym mieście miał miejsce wielki pożar. Nasuwa się pytanie co mogło wywołać taką tragedię? Jest wiele hipotez. Jedną z nich  jest to, iż  Czeladź padła ofiarą najazdu Mongolskiego z roku 1241.

Kolejną jest spalenie jej podczas wojen prowadzonych przez książąt piastowskich na przestrzeni XIII wieku. Tu za najbardziej prawdopodobny należy uznać najazd odwetowy Bolesława Wstydliwego.  Na chwilę obecną stan wiedzy nie daje jednoznacznej odpowiedzi jakie wydarzenie doprowadziło do spalenia czeladzkiego grodu. Być może dalsze badania pozwolą wyjaśnić tę zagadkę sprzed wieków. Jednego możemy być pewni. Rodowód Czeladzi, najstarszego miasta Zagłębia jest godny pozazdroszczenia.
Udostępnił - Paweł Osika (Wydział Promocji Miasta) - 2008-08-01 10:19:29
Opublikował - Paweł Osika (Wydział Promocji Miasta) - 2008-08-01 10:19:29
Zmienił - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2008-08-01 12:27:16