Zakończono badania archeologiczne
Z początkiem sierpnia pojawiły się informacje o kolejnych ciekawych odkryciach archeologicznych dotyczących średniowiecznego muru miejskiego zlokalizowanego w rejonie Starego Miasta. Przez ostatni miesiąc udało się ustalić więcej szczegółów na ten temat.
 

Dla przypomnienia już latem 2007 roku archeolodzy pod kierownictwem Aleksandry Rogaczewskiej podczas wykopalisk odkryli fragment muru obronnego z czasów średniowiecza.

kliknij aby powiększyć

Odkryto że mur prowadził równolegle do skarpy przy kościele (odkrycie z 2007 roku), a następnie skręcał w rejonie schodów kościelnych i przechodził przez działkę przy ul. Bytomska 18 w stronę ul. Pieńkowskiego.

Kolejne prace archeologiczne będą prowadzone przy okazji II etapu rewitalizacji Starego Miasta i związanej z tym przebudowy ul. Pieńkowskiego.

kliknij aby powiększyć

Mur wykonany z kamienia wapiennego łamanego na zaprawie wapiennej. Jego grubość u podstawy mierzy ok 230 cm, w koronie 180 – 190 cm. W 2007 roku rozpoznano odcinek muru na długości ok 45 m. Wykopaliska tegoroczne pozwoliły zidentyfikować dalszy przebieg owego muru. Odkryto jego fragmenty w rejonie skarpy przy kościele (przy schodach ulica Bytomska) - biegnie on w kierunku ulicy Pieńkowskiego oraz w rejonie budynku gospodarczego na placu kościelnym.

kliknij aby powiększyć

Warto też przypomnieć, że próbki spalonego drewna odkryte w ubiegłym roku w rejonie czeladzkiego kościoła poddane zostały badaniu metodą węgla C14.

Najstarsze datowane są w przybliżeniu na rok 1180. Próbki datowane na późniejsze lata potwierdzają to, iż w naszym mieście miał miejsce wielki pożar.

Jednego możemy być pewni. Rodowód Czeladzi, najstarszego miasta Zagłębia jest godny pozazdroszczenia.
Udostępnił - Wojciech Maćkowski (Kierownik Wydziału Promocji Miasta) - 2008-09-03 11:42:57
Opublikował - Wojciech Maćkowski (Kierownik Wydziału Promocji Miasta) - 2008-09-03 11:42:57
Zmienił - Wojciech Maćkowski (Kierownik Wydziału Promocji Miasta) - 2008-09-03 11:55:17