Program Stare Miasto uchwalny
30 października Rada Miejska uchwaliła przedłożony przez Burmistrza Program Stare Miasto w ramach Strategii Rozwoju Czeladzi do roki 2015. Program zakłada wiele inwestycji oraz dalszą przebudową tego rejonu miasta w najbliższych latach.
 

Proces rewitalizacji został już rozpoczęty. Zainicjowały go przedsięwzięcia inwestycyjne związane z modernizacją infrastruktury Starego Miasta oraz przebudową płyty Rynku, a także adaptacja budynku Szpitalna 5 na mieszkania komunalne. Równolegle do działań inwestycyjnych prowadzona jest promocja Czeladzkiej Starówki, na odnowionej płycie Rynku coraz częściej odbywają się miejskie imprezy.

Mieszkańców na pewno najbardziej interesuje przyszły wygląd budynków w bezpośrednim sąsiedztwie samej płyty Ryku.

kliknij aby powiększyć
Skwer przy ul. Bytomskiej

Przebudowując rejon Starego Miasta kierowano się wytycznymi konserwatorskimi. W dalszych latach przy remoncie licznych budynków również zalecenia konserwator będą brane pod uwagę.

Całość obszaru została podzielona na dwie części tzw. Stare Miasto Lokacyjne oraz Przedmieście Bytomskie. W rejonie Starego Miast dominuje własność prywatna.

Jakie plany przygotowywane są w stosunku do zabudowań których właścicielem jest Gmina Czeladź?

kliknij aby powiększyć
Zapłocie

Zmianie ulegnie istniejący układ komunikacyjny. Węzły układu mają być względnie bezpieczne. Największy z nich ma powstać na skrzyżowaniu nowego śladu ul. Grodzieckiej (nasyp kolejowy) z ul. Będzińską. Będzie to bezkolizyjne skrzyżowanie dwupoziomowe zapewniające bezpieczny ruch w czterech kierunkach.

Kolejny węzeł to skrzyżowanie ul. Staszica i 1 Maja. Po niewielkich korektach pozostanie on na jednym poziomie ze światłami. Skrzyżowanie ul. 1 Maja, Bytomskiej i Szpitalnej zostanie „wyprostowane”. Zadanie to pod nazwą Układ komunikacyjny Starego Miasta etap I, jest przedmiotem złożonego wniosku o dofinansowanie ze środków unijnych (2008). Skrzyżowanie ul. Szpitalnej i Kombatantów projektowane jest jako rondo. Jego projekt techniczny jest już gotowy i wraz z przebudową ul. Kombatantów będzie zgłaszany w następnych konkursach unijnych.

Ważnym zadaniem przy przebudowie układu komunikacyjnego jest bezpieczeństwo ruchu pieszego. Z tych względów w rejonie ul. Modrzejewskiej planowana jest budowa przejścia podziemnego łączącego Stare Miasto z Węgrodą. Zwiększy to niewątpliwie bezpieczeństwo ruchu pieszego.

Poważnym problemem Starego Miasta jest komunikacja publiczna. Do niedawna głównym punktem przesiadkowym był Rynek. Z chwilą zakończenia pierwszego etapu rewitalizacji komunikacja publiczna została tu ograniczona, co nie przez wszystkich zostało dobrze przyjęte. Według przyjętych opracowań planuje się, że główny czeladzki punkt przesiadkowy komunikacji autobusowej będzie znajdował się w rejonie ul. Szpitalnej 2 i 3.

Oś centralną Starego Miasta stanowi ciąg ulic Będzińskiej i Bytomskiej wraz z Rynkiem. Odtworzona zostanie Brama Krakowska. Usytuowana ona będzie w miejscu, w którym się pierwotnie znajdowała. Elementem uzupełniającym Bramę będzie odrestaurowany fragment muru obronnego wraz z drewnianą galerią.

kliknij aby powiększyć
Aleja Rodów Czeladzkich

Po stronie zachodniej muru i obok Bramy Krakowskiej, w miejscu dawnego postoju taksówek (ul. Będzińska/Rynkowa) przewiduje się realizację Karczmy Wójtowskiej. Jej pierwowzorem jest nieistniejąca od 1916 roku karczma, która stała na rogu Rynku i ul. Bytomskiej.

Przy ul. Będzińskiej pod nr 2 przewiduje się budowę nowego obiektu - Centrum Organizacji Pozarządowych. Ma to być dwukondygnacyjny budynek stylizowany na mieszczańskie kamienice. Wejście na pierwsze piętro będzie możliwe z sąsiedniego budynku łączącego COP z budynkiem Nowego Ratusza (Rynek 22). Parter Centrum będzie wykorzystywany na cele komercyjne.

Najbardziej reprezentacyjnym budynkiem Rynku będzie Nowy Ratusz (Rynek 22). Wewnątrz budynku znajdować się będzie sala ślubów i wystaw (parter) oraz sala obrad Rady Miejskiej (piętro). Możliwe jest także umieszczenie tutaj Punktu Informacji o Mieście oraz telecentrum (stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu).

Rewitalizacji podlegać też będzie kompleksem dwóch kamienic Rynek 26/28. Oba budynki będą miały charakter handlowo-usługowy z przejściem w kierunku Zapłocia.

kliknij aby powiększyć
Skwer przy ul. Bytomskiej

W rejonie skrzyżowania ul. Bytomskiej i 1 Maja ma powstać uporządkowany skwer z fontanną. Istotnym zadaniem będzie podświetlenie bryły kościoła. Jest to inwestycja prywatna z tym zastrzeżeniem, że koszty eksploatacji ponosić będzie gmina. Inwestycją gminą będzie natomiast odbudowa części fortyfikacji miejskich w rejonie zachodnim terenu parafialnego.

Rejon ul. Pieńkowskiego będzie przedmiotem składnego w przyszłym roku wniosku o środki unijne w ramach II etapu rewitalizacji Starego Miasta, będzie on połączony z przebudową Targowiska Miejskiego przy ul. Grodzieckiej.

Zapłocie to rejon dawnych pól i ogrodów na zapleczu ul. Pieńkowskiego. Przyszłe zagospodarowanie Zapłocia to park. Centralną arterią przebiegającą wzdłuż torów tramwajowych na być Aleja Rodów Czeladzkich.

Przedmieście Bytomskie to najstarsza dzielnica Czeladzi. Jednym z budynków w tym rejonie ten pod adresem Szpitalna 2 i stanowi on element dawnego kompleksu czeladzkiego Magistratu. W tym rejonie jest jeszcze kilka budynków godnych uwagi o sporych walorach historycznych i architektonicznych.

Łączny szacunkowy koszt wszystkich inwestycji w tym rejonie miasta do roku 2015 to ponad 70 mln. złotych.

Warto wspomnieć że dla tego rejonu miasta istnieje już uchwalony plan zagospodarowania.

Zapraszamy do zapoznania się z całym Programem Stare Miasto.
Udostępnił - Wojciech Maćkowski (Kierownik Wydziału Promocji Miasta) - 2008-10-31 11:27:29
Opublikował - Wojciech Maćkowski (Kierownik Wydziału Promocji Miasta) - 2008-10-31 11:27:29
Zmienił - Wojciech Maćkowski (Kierownik Wydziału Promocji Miasta) - 2008-10-31 11:35:25