Galeria Exlibris MBP zaprasza osoby zainteresowane historią Czeladzi do zapoznania się z wystawą Czeladź w wydawnictwach i dokumentach. Jeden z bloków ekspozycji, to Czeladź na mapach opracowany z wykorzystaniem m.in. wydawnictwa Mapy Górnego Śląska w zbiorach WBP w Opolu a przedstawiający mapy od … do 1939 roku.
Druga część wystawy prezentuje materiały historyczne dotyczące naszego miasta od początków XX wieku do wybuchu II wojny światowej. Można m.in. zobaczyć najstarsze fotografie Czeladzi wykonane w latach 1900-1906 przez Bronisławę Kondratowiczową, zdjęcia Czeladzi zamieszczane w czasopismach „Brzask” (1913), „Iskra” (1914), „Ziemia”(1913), „Polonia” (1932).
Osobny rozdział, to jednodniówki wydawane w okresie międzywojennym dla uczczenia ważnych wydarzeń historycznych: okazji trzeciej rocznicy istnienia Uniwersytetu Powszechnego w Czeladzi - „Nasze Myśli” z 1933 roku, z okazji 30-lecia Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” (1906-1936), z okazji 10-lecia Koła Czeladź Związku Podoficerów Rezerwy (1928-1938).
Zainteresowani wiadomościami o Czeladzi z dwudziestolecia międzywojennego mogą zapoznać się ze skarbnicami wiedzy o ówczesnej Czeladzi, jakimi są: Kalendarzyk monograficzny m. Czeladź na rok 1937 opracowany przez znanego działacza społecznego Jana Szczepaniaka czy z Informator powiatu będzińskiego na rok 1926 (tu szereg informacji m.in. o ludności Czeladzi, szkołach, parafiach, działających stowarzyszeniach, zakładach przemysłowych, składzie Zarządu i Rady Miasta). Większość dokumentów prezentowana jest w oryginalnych wydaniach.
Prezentowane materiały pochodzą ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej, Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi oraz osób prywatnych.
Wystawę można oglądać w godzinach pracy Biblioteki do 10 listopada.