W dniu wczorajszym z-ca Burmistrza Miasta Czeladź Pani Anna Ślagórska w asyście dyrektora MOPS Pani Teresy Banaś, wręczyła certyfikaty 35 osobom które wzięły udział w programie "Bez ograniczeń" przygotowanym przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Czeladzi.
"Bez ograniczeń" to program zwiększenia kompetencji zawodowych i społecznych oraz aktywizacja na rynku pracy osób korzystających z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czeladzi” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013
Projektem zostało objętych 35 beneficjentów ostatecznych wyodrębnionych z grupy osób bezrobotnych, poszukujących pracy korzystających ze świadczeń pomocy społecznej, w szczególności osób długotrwale bezrobotnych, charakteryzujących się niewielkim doświadczeniem zawodowym oraz niewystarczającymi kwalifikacjami zawodowymi.
Niniejszy Projekt dotyczył eliminacji problemu bezrobocia na lokalnym rynku pracy. Z uwagi na utrzymujący się wciąż wysoki wskaźnik bezrobocia niezbędne jest podejmowanie działań ukierunkowanych przede wszystkim na zwiększenie szans w znalezieniu zatrudnienia przez osoby borykające się z problemem bezrobocia, a tym samym zagrożone wykluczeniem społecznym. Ponadto, konieczne jest ukierunkowanie działań na wyrównanie deficytów wynikających z braku dostępu do określonych dóbr i usług, braku posiadanych kwalifikacji, czy też z innych czynników powodujących ograniczenie szans określonych grup społecznych na równoprawny z większością społeczeństwa udział w życiu społecznym, rodzinnym i zawodowym.
Aktualna sytuacja demograficzna Czeladzi i jej zmiany powodują konieczność poszerzenia oferty systemu pomocy społecznej oraz konieczność większej aktywizacji zawodowej klientów ośrodka. Dla potrzeb Projektu przewidziano działania dla osób bezrobotnych w przedziale wiekowym 18-44.
W działaniach mających na celu aktywizację zawodową osób bezrobotnych zaplanowano wykorzystanie następujących instrumentów aktywnej integracji:
- aktywizacja edukacyjna - zdobycie nowych kompetencji i umiejętności zawodowych poprzez szkolenia zawodowe,
- aktywizacja zawodowa - organizacja i finansowanie usług wspierających (trenera pracy, doradcy zawodowego)
- aktywizacja zdrowotna - skierowanie i sfinansowanie badań w zakresie medycyny pracy
- aktywizacja społeczna - sfinansowanie poradnictwa i wsparcia indywidualnego i grupowego w zakresie podniesienia kompetencji życiowych i umiejętności zawodowych umożliwiających powrót do życia społecznego i aktywizacje zawodową.
Narzędziem realizacji w zakresie rozwoju form aktywnej integracji jest kontrakt socjalny, w trakcie projektu zostanie zrealizowanych 35 kontraktów.
Celem Projektu było podniesienie poziomu przygotowania zawodowego 35 osób bezrobotnych korzystających z pomocy MOPS w Czeladzi, ich aktywizacja na rynku pracy i zmniejszenie zagrożenia wykluczeniem społecznym i zawodowym. Wzrost kompetencji zawodowych i interpersonalnych w czasie trwania projektu umożliwiających po jego zakończeniu powrót osób bezrobotnych na rynek pracy. Gwarancją osiągnięcia celu będzie zaangażowanie beneficjentów, osób realizujących projekt oraz profesjonalny program kursów i szkoleń.