Modelarskie tradycje...
13. stycznia 2009r. w Pałacu Pod Filarami odbył się wernisaż wystawy pt. „Lotnicze i modelarskie tradycje Czeladzi i Grodźca”. Ekspozycja modelaarsko-historyczna została zorganizowana we współpracy Stowarzyszenia Miłośników Starych Szybowców i Samolotów - Parcina, pracowni modelarskiej Ośrodka Kultury w Będzinie oraz Czeladzkiej Izby Tradycji przy MBP.
 

W słowie wstępnym prezes Stowarzyszenia Parcina Kazimierz Rauchfleisch, opowiedział o zadaniach, jakie stawia przed sobą istniejący od ponad 2 lat związek. Podczas wystąpienia, prezes stowarzyszenia Parcina - Kazimierz Rauchfleisch przedstawił  bogatą historię tradycji lotniczych i modelarskich Zagłębia Dąbrowskiego, a zwłaszcza Czeladzi i Grodźca. Iwona Szaleniec – gospodarz wystawy przybliżyła postać pana Henryka Segno – jednego z pionierów polskiej awiacji, przez długie lata związanego z Czeladzią.  
Część historyczna wystawy, prezentująca archiwalne zdjęcia, dokumenty oraz księgi lotów, poświęcona jest szkole szybowcowej, która powstała w 1933 r. i aktywnie działała przy Cementowni „Grodziec”, a swą siedzibę miała na wzgórzu Parcina.

kliknij aby powiększyćkliknij aby powiększyć

Szkoła szybowcowa największą świetność przeżywała w latach 30-tych XX w., a swe istnienie zakończyła po II wojnie światowej. Stowarzyszenie Parcina od 2 lat czyni starania o remont starego hangaru     i reaktywację jedynej w Zagłębiu szkoły szybowcowej.
Czeladzkie tradycje modelarskie przedstawiają z kolei zdjęcia z modelarni lotniczej, działającej w Domu Ludowym przy KWK „Saturn” w latach siedemdziesiątych.   

kliknij aby powiększyćkliknij aby powiększyć

Ekspozycja modelarska zawiera ponad 300 eksponatów, z różnych dziedzin, w tym również kolekcje czeladzkich modelarzy, pana Bogdana Balcerowicza, i pana Marka Paluszkiewicza, który jest jednym z najbardziej utytułowanych zawodników, startujących w licznych konkursach i przeglądach modelarskich.  Interesującym eksponatem jest model kartonowy, statku ratowniczego, wykonanego przez Kamila Harupę, zdobywcę złotego medalu na Mistrzostwach Świata w Czechach.  Pozostałe modele wywierają nie mniejsze wrażenie, zwłaszcza ogromnych rozmiarów, latające modele samolotów i szybowców.
Wystawa  można zwiedzać do końca lutego w Pałacu pod Filarami w Czeladzi, na ul. Dehnelów 10.        
   
Udostępnił - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2009-01-19 09:27:53
Opublikował - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2009-01-19 09:27:53