Ingres biskupa sosnowieckiego
Uroczystości konsekracyjne i ingres Biskupa Nominata ks. prał. Grzegorza Kaszaka nastąpi 28 marca o godz. 12.oo Głównym konsekratorem będzie kard. Józef Glemp. Współkonsekratorami będą: kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski i  abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. W uroczystościach wezmą też udział samorządowcy z Czeladzi.
 

„Ingres to nic innego jak uroczyste objęcie władzy przez Biskupa Ordynariusza. Ma charakter religijny i społeczny. Jest też czynnikiem dynamizującym życie Kościoła lokalnego. Prawo kanoniczne zaleca, aby objęcie diecezji przez Biskupa zostało złączone z czynnością liturgiczną w kościele katedralnym w obecności duchowieństwa i ludu. Tak więc cała diecezja: kapłani diecezjalni i zakonni, siostry ze swoich zgromadzeń i wierni świeccy przyjmują z radością nowego Pasterza” - wyjaśnia ks. dr Krzysztof Bendkowski.

Przebieg liturgii święceń

Liturgię rozpocznie procesja przez kościół do ołtarza. Słowo wprowadzenia wygłosi bp Piotr Skucha – dotychczasowy Administrator Diecezji Sosnowieckiej. Nominacja Stolicy Apostolskiej zostanie przedstawiona Kolegium Konsultorów Diecezji Sosnowieckiej, a Ksiądz Kanclerz  sporządzi właściwy protokół. Po odczytaniu pisma z ambony wszyscy zaśpiewają: „Chwała Ojcu, i Synowi, i Duchowi Świętemu”. Rozpocznie się liturgia słowa. Kolejnym etapem będą obrzędy święceń Biskupa Nominata. Elekt przyprowadzony przez asystujących prezbiterów przed głównego szafarza święceń, złoży ukłon. Jeden z asystujących prezbiterów zwróci się do Biskupa, głównego szafarza święceń, następującymi słowami: „Czcigodny ojcze, Kościół sosnowiecki prosi, abyś ks. prał. Grzegorza Kaszaka wyświęcił na biskupa”. Biskup, główny szafarz święceń, zapyta: Czy macie nominację Stolicy Apostolskiej? Prezbiter odpowie: „Mamy”. Po jej odczytaniu wszyscy odpowiedzą: „Bogu niech będą dzięki”.

Homilię wygłosi kard. Józef Glemp - Prymas Polski. Po homilii przyjdzie czas na przyrzeczenie elekta. Biskup Nominat stanie przed głównym szafarzem święceń, który przemówi do niego: „Dawny zwyczaj, ustalony przez Ojców Kościoła, nakazuje, aby przyszłego biskupa wobec ludu zapytać, czy chce dochować wiary i wypełnić powierzony mu urząd posługiwania. Dlatego pytam Cię: Czy chcesz z łaską Ducha Świętego pełnić aż do śmierci powierzony nam przez Apostołów urząd posługiwania, który otrzymasz przez nałożenie naszych rąk?”. Elekt odpowie: „Chcę”. I dalej będą miały miejsce pytania o przekazywanie depozytu wiary. Następnym krokiem będzie nałożenie rąk i modlitwa święceń. Po modlitwie święceń diakon zabierze księgę Ewangelii, trzymaną nad głową święconego i zachowa ją w swoich rękach, aż zostanie podana wyświęconemu Biskupowi. Kolejnym elementem obrzędu jest namaszczenie głowy oraz przekazanie księgi Ewangelii i insygniów: pierścienia - znaku wierności; mitry – blasku świętości i pastorału - znaku urzędu pasterskiego.

Od tego momentu będziemy mieć już konsekrowanego Biskupa Ordynariusza. Główny szafarz święceń zaprosi, aby  nowo wyświęcony biskup zasiadł na katedrze, sam natomiast zajmie miejsce po jego prawej stronie. Do bp. Grzegorza Kaszaka podejdzie bp Piotr Skucha, prepozyt kapituły katedralnej, księża oraz niektórzy wierni świeccy, a także przedstawiciele władz, wyrażając szacunek oraz radość. Następnie nowo wyświęcony biskup otrzyma pocałunek pokoju od głównego szafarza święceń i od wszystkich obecnych biskupów. Po tych obrzędach nastąpi liturgia eucharystyczna. Eucharystię zakończy uroczyste błogosławieństwo.

Informacje praktyczne

Wybierając się na ingres należy pamiętać, że od wczesnych godzin porannych ulice - Kościelna i Kard. Stefana Wyszyńskiego zostaną wyłączone całkowicie z ruchu samochodowego. „Do dyspozycji wiernych zostaną przygotowane parkingi na terenach okolicznych szkół i w Centrum Handlowym Plaza: poziom – 2” - wyjaśnia ks. dr Paweł Brańka. Ruchem osobowym będzie kierować policja. „Jeśli chodzi o autokary to będą mogły podjechać do zatoczki autobusowej przy katedrze, od strony ul. Sienkiewicza, i tam zostawić wiernych. Następnie autokary zostaną skierowane na odpowiednie parkingi - tłumaczy Wojciech Guzik, naczelnik Wydziału Dróg Urzędu Miejskiego w Sosnowcu. Ruchem wiernych będzie kierować służba porządkowa. - Dla tych, którym nie uda się wejść do katedry będą ustawione telebimy” - dodaje Guzik. Organizatorzy zabezpieczą także imprezę pod względem medycznym. Nad bezpieczeństwem zdrowotnym będzie czuwał zespół ratowniczy w ambulansie ustawionym przy wjeździe do ul. Kościelnej. Dodatkowe dyżury będą także pełnili lekarze w Szpitalu Miejskim nr 1 w Sosnowcu. Ulice znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie katedry będą oflagowane specjalnie na uroczystość ingresu.

źródło: www.diecezja.sosnowiec.pl
Udostępnił - Wojciech Maćkowski (Kierownik Wydziału Promocji Miasta) - 2009-03-27 11:15:42
Opublikował - Wojciech Maćkowski (Kierownik Wydziału Promocji Miasta) - 2009-03-27 11:15:42
Zmienił - Wojciech Maćkowski (Kierownik Wydziału Promocji Miasta) - 2009-03-27 14:51:26