Komunikat dla mieszkańców Starego Miasta
Stare Miasto to najstarszy rejon Czeladzi . Pochodzi on z XIII wieku , kiedy  Czeladź uzyskała prawa miejskie i jest jedynym tego rodzaju zachowanym , bez większej ingerencji średniowiecznym układem miejskim w regionie.
 

Zachowany  układ urbanistyczny Starego Miasta posiada wartość historyczną o dużym znaczeniu dla kultury  kraju.
Z tego powodu został on wpisany do rejestru zabytków decyzją z dnia 5. 05. 1972 r. pod numerem 1182/72 .
Wszystkim nam zależy na zachowaniu  historycznego charakteru Starego Miasta , jego niepowtarzalnego klimatu  oraz utrwalaniu tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Po zakończeniu rewitalizacji obszaru Starego Miasta ,stanowić on będzie ciekawą strefę turystyczną ze względu na swoją wartość historyczną i kulturową . Odnowione Stare Miasto ma duże szanse aby tętnić życiem , stać się prawdziwym centrum  oraz stanowić wizytówkę miasta .

kliknij aby powiększyć

W związku z nagminnymi przypadkami samowoli budowlanej dotyczącej wykonywania prac budowlanych przy obiektach położonych w strefie ochrony konserwatorskiej, apelujemy o zachowanie historycznego charakteru obiektów. Informujemy , że wszelkie prace budowlano- montażowe (również remonty) przy obiektach zabytkowych wymagają pozwolenia Starosty Powiatowego  oraz pozwolenia Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków . Dotyczy to przede wszystkim wymiany okien i drzwi zewnętrznych, wymiany pokrycia dachowego, umieszczaniu na budynkach reklam, tablic, anten i innych urządzeń, ocieplania budynków, zmiany ich kolorystyki i materiałów wykończeniowych zewnętrznych .

Dlatego  prosimy właścicieli, zarządców i administratorów budynków położonych w strefie ochrony konserwatorskiej  prowadzących jakiekolwiek prace  montażowe i budowlane zewnętrzne przy budynkach, o występowanie o pozwolenie na wykonanie prac do Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z siedzibą w Katowicach przy ul. Francuskiej 12. W granicach zabytkowego układu znajdują się ulice (wraz z zewnętrzną w stosunku do centrum zabudową i przynależnymi parcelami): ul. Pieńkowskiego,ul. Kościelna , ul. Rynek, ul. Rynkowa, ul. Kacza, ul. Walna, ul. Podwalna, ul. Ciasna, ul. Bytomska (do wlotu ul. Przełajskiej ), ul. 1-go Maja (na odcinku między ul. Staszica i Bytomską ), wraz z zabudową i parcelami wylotów ulic Będzińskiej i Grodzieckiej oraz ul. Katowicka i Żabia.
           
Informujemy ponadto , że tereny „Starego Miasta” znajdują się również w strefie ochrony wykopaliskowej.

W razie jakichkolwiek wątpliwości i pytań prosimy o kontakt :  Urząd Miejski  Czeladź   pok. 202, Miejski Konserwator Zabytków - tel. 032 763 79 66,  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Udostępnił - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2009-07-10 08:21:16
Opublikował - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2009-07-10 08:21:16