Nowości w czytelni naukowej
Wielkimi krokami zbliża się początek roku szkolnego, a zaraz potem akademickiego. Miejska Biblioteka Publiczna przedstawia więc kilka książek, które wzbogaciły zbiory Czytelni Naukowej, mając nadzieję, że pozwolą one czytelnikom zdobywać potrzebną im wiedzę i poszerzać zainteresowania.
 

Franciszek Kapusta
AGROBIZNES

W pracy podjęto próbę wyjaśnienia, czym jest agrobiznes i jaką rolę spełnia w zaspokajaniu potrzeb człowieka. Czytelnik ma możliwość zapoznania się z potrzebami człowieka i miejscem wśród nich produktów agrobiznesu, powstaniem i rozwojem koncepcji agrobiznesu, otoczeniem instytucjonalnym agrobiznesu w Polsce, charakterystyką agregatów agrobiznesu: zaopatrzeniem, rolnictwem oraz przetwórstwem i obrotem towarowym, nieżywnościową sferą agrobiznesu, transportem w agrobiznesie i podatnością transportową ładunków, powiązaniami integracyjnymi w agrobiznesie i ich wpływie na przemiany w rolnictwie. Rozważania teoretyczne uzupełnione są studiami przemian poszczególnych dziedzin agrobiznesu w Polsce. Książka przeznaczona jest dla studentów różnych kierunków studiów, zwłaszcza ekonomicznych, rolniczych, przyrodniczych, dla nauczycieli szkół rolniczych; powinna również zainteresować działaczy gospodarczych, pracowników administracji i kadrę kierowniczą przedsiębiorstw sfery agrobiznesu.

Praca zbiorowa ekspertów
BDO DROGA NA GIEŁDĘ
Jak przygotować spółkę do emisji publicznej Książka stanowi kompendium wiedzy o tym, jak najlepiej wykorzystać możliwości rynku gieł­dowego przez spółki poszukujące kapitału na rozwój albo właścicieli zamierzających wyjść z inwestycji. Autorzy nie koncentrują się jedynie na procesie upubliczniania akcji, dają ogląd całej architektury rynku kapitałowego i przybliżają specyfikę jego najważniejszych instytucji. Nie namawiają do wchodzenia na giełdę, rozważają argumenty „za” i „przeciw”. W książce przedstawiono proces wchodzenia na giełdę krok po kroku. Omówiono rolę doradców oraz wskazano, czego od nich można wymagać. Zasadnicze kwestie, jak np. sporządzenie prospektu emisyjnego, omówiono bardzo szczegółowo. Nie po­przestano na procesie sprzedaży akcji na rynku pierwotnym, ale wskazano też, jak być spółką publiczną i jak spełniać oczekiwania inwestorów już po debiucie na giełdzie. To nie tylko teoretyczna lekcja, ale zasób wiedzy poparty realnymi doświadczeniami. Zaintere­suje również tych, którzy nie tylko z praktycznego punktu widzenia chcą poznać mechanizmy rządzące rynkiem pierwotnym. To zestaw dogłębnych statystyk dotyczących rynku giełdowego i pierwotnego, regulacji prawnych odnoszących się do procesu sprzedaży akcji, przykładów z naszej giełdy oraz własnych doświadczeń autorów, którzy pracowali przy plasowaniu emisji na rynku pierwotnym.

Maciej Pawlik, Franciszek Strzelczyk
ELEKTROWNIE wydanie piąte zmienione
Nauka o elektrowniach jest dziedziną bardzo rozległą. Oto piąte już wydanie książki, która jest nie tylko klasycznym podręcznikiem akademickim zawierającym podstawy teoretyczne, lecz także stanowi kompendium wiedzy praktycznej o wszelkiego rodzaju elektrowniach. Wydanie piąte jest zmienione w znacznie szerszym stopniu niż dotychczasowe kolejne wydania ze względu na zmiany zachodzące w energetyce, w tym w sektorze wytwarzania energii elektrycznej. W podręczniku omówiono obiegi i układy cieplne, podstawowe i pomocnicze urządzenia cieplno-mechaniczne i elektryczne elektrowni parowych oraz zagadnienia gospodarki paliwowej i wodnej. Podano encyklopedyczny wykład z elektrowni jądrowych, wodnych, gazowych, gazowo-parowych i z silnikami wysokoprężnymi. Książka skierowana przede wszystkim do studentów wydziałów elektrycznych i energetycznych wyższych szkół technicznych. Może być ona także przydatna dla inżynierów zajmujących się projektowaniem, budową i eksploatacją elektrowni.

redakcja naukowa Maria Sławińska
KOMPENDIUM WIEDZY O HANDLU
Kolejny podręcznik-leksykon, skierowany przede wszystkim do licealistów, maturzystów, kandydatów na studia i studentów różnych uczelni wyższych oraz do wszystkich osób pragnących poznać tajniki handlu. Książka składa się z 12 rozdziałów, w których w sposób skondensowany omówiono najważniejsze zagadnienia związane z handlem, w tym m.in.: rolę handlu we współczesnej gospodarce, specyfikę i zarządzanie przedsiębiorstwem handlowym, zarządzanie zasobami ludzkimi i jakością w handlu, marketing, logistykę i systemy informatyczne w handlu, handel elektroniczny, kooperację, internacjonalizację i controlling. Kompendium stanowi znakomitą podstawę do dalszych studiów, może też służyć jako repetytorium ułatwiające przygotowanie do egzaminu. Autorzy znakomicie łączą w nim prostotę wykładu z profesjonalną wiedzą. Do głównych zalet książki należą: syntetyczne omówienie najważniejszych zagadnień, prosty i zwięzły język, alfabetyczny wykaz haseł, hasła na marginesach. Zespół autorski tworzą pracownicy naukowi i wykładowcy Katedry Zarządzania Przedsiębiorstwem Handlowym Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.

Karolina Haka-Makowiecka, Marta Makowiecka, Małgorzata Węgrzecka
LEKSYKON FANTASTYKI
Postacie, miejsca, rekwizyty, zjawiska Pierwsze w Polsce kompendium wiedzy o świecie fantastycznym. Opisaną w Leksykonie fantastyki rzeczywistość powołała do życia wyobraźnia pisarzy, scenarzystów filmowych i komiksowych. Zbudowana jest e elementów, których istnienie sprzeciwia się ludzkiemu potocznemu doświadczeniu i racjonalnemu postrzeganiu świata. Ta fantastyczna rzeczywistość znalazła swoje odzwierciedlenie w rozmaitych gatunkach literackich (baśń, bajka, fantasy, science fiction, powieści fantastyczne dla dzieci i młodzieży oraz utrwalone na piśmie legendy i mity), w scenariuszach do licznych dzieł filmowych kreujących "światy wyobrażone", w popularnych komiksach. leksykon uwzględnia wszelkie elementy fantastycznego świata: gatunki stworów fantastycznych (np. android, czarownica, troll, wampir), wyraziste postacie (np. Batman, Gandalf, Pinokio, Shrek, Woland), miejsca (np. Avalon, Diuna, Kraina Czarów, Ziemiomorza), rekwizyty (np. kije samobije, horkruks, miecz świetlny, necronomicon), zjawiska (np. petryfikacja, podróż w czasie, telekineza). Ta książka jest dla wszystkich - dla tych, którzy kochają fantastykę, dla tych, którzy są początkującymi "fantastami", i dla tych, którzy o fantastyce wiedzą już wszystko, ale czasami muszą coś sprawdzić.

Alina Biała
LITERATURA I MALARSTWO
Niniejsza książka jest zaproszeniem do przechadzki po galerii literacko-malarskiej, gdzie umieszczono obrazy stworzone zarówno kreską oraz barwną linią, jak i słowem. Czytelnik, który zechce z tego zaproszenia skorzystać, odbędzie niezwykłą podróż po kolejnych rozdziałach jak po muzealnych salach. Będzie miał okazję poznać wiązki "sztuk siostrzanych" - malarstwa i literatury. Fragmenty dzieł pióra i dzieł pędzla - nawiązujące do siebie, komentujące się, uzupełniające czy polemizujące ze sobą - ukażą literaturę i malarstwo w zupełnie nowym świetle. Warto się przekonać, jak silne związki łączą sztuki posługujące się odmiennymi środkami wyrazu.

Eugenia Mandal
MIŁOŚĆ, WŁADZA I MANIPULACJA W BLISKICH ZWIĄZKACH

Książka jest psychologiczną analizą zjawiska władzy, wywierania wpływu społecznego i manipulacji w bliskich związkach. Autorka wykorzystała w niej rzetelne wyniki swoich wieloletnich badań. Praca pokazuje psychologiczne konsekwencje posiadania i podlegania władzy oraz jej rodzaje i sygnały. Wyjaśnia fenomen władzy w bliskich związkach, omawia oblicza i typologie miłości oraz inne problemy takie jak: szantaż emocjonalny, gry małżeńskie, przemoc w rodzinie, zespół maltretowanej żony/męża, uzależnienie w małżeństwie, władza i autonomia w miłości. Wskazuje na znaczenie atrakcyjności fizycznej, manipulacji urodą, wdziękiem, a także na rolę atutów seksualnych w dążeniu do osobistej władzy. Przedstawia różne taktyki wywierania wpływu społecznego "od czarowania do wymuszania" w małżeństwie i rodzinie w zależności od rodzajów władzy (np. władza oparta na zasobach finansowych).

Lucia Impelluso
OGRODY I LABIRYNTY
Książka prezentuje dokładne informacje, wsparte doskonałym doborem ilustracji. Omawia ogrody Egiptu, Grecji, Rzymu, islamu, ogrody klasztorne i mieszczańskie, papieskie i książęce, ogrody barokowe i rokokowe, wybuch gorączki tulipanowej, ogrody warzywne, labirynty, architekturę ogrodową - altanki, groty, wodospady, rzeźby, fontanny. Tom zilustrowano grafikami i obrazkami znanych malarzy przedstawiającymi życie w ogrodach - odpoczynek, pracę, miłość - całą ikonografię związaną z przekształconą przez człowieka naturą.

SŁOWNIK WIEDZY O KULTURZE
Słownik wiedzy o kulturze to wyjątkowa publikacja tego typu na polskim rynku wydawniczym. Zawiera około trzech tysięcy bogato ilustrowanych haseł biograficznych i rzeczowych z zakresu sztuk plastycznych, muzyki, teatru, filmu, antropologii kultury i filozofii. Jest doskonałym uzupełnieniem i rozszerzeniem podręczników wiedzy o kulturze, systematyzuje i wzbogaca wiadomości z tej dziedziny. Ze względu na swój encyklopedyczny charakter, ale i walory edukacyjne, przeznaczony jest dla każdego, kto poszukuje rzetelnych informacji, a także materiału do głębszej refleksji nad kierunkiem przemian w świecie kultury.

Antonella Fuga
TECHNIKI I MATERIAŁY
Kolejny tom z serii "Leksykon - historia, sztuka, ikonografia", w którym zostały opisane najważniejsze techniki artystyczne oraz pochodzenie i zastosowanie popularnych materiałów używanych przez twórców rysunku, grafiki, malarstwa i rzeźby. Dużą cześć książki poświęcono sztukom stosowanym lecz nie wszystkim, między innymi zaprezentowane zostały mozaika, inkrustacja i intarsja, ceramika, szkło. Ostatni rozdział daje pokrótce wgląd w sposoby działania w sztuce współczesnej. Celem tej książki jest pokazanie procesu powstawania dzieł sztuki, ujawnienia ich ukrytego, wewnętrznego życia, a tym samym dostarczenie czytelnikowi kolejnego klucza do zrozumienia historii sztuki.
Udostępnił - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2009-08-19 08:33:38
Opublikował - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2009-08-19 08:33:38