Dokarmianie ptaków
Coraz częściej zaobserwować można zimowe zasiedlenie polskich miast i wsi przez ptaki wędrowne. Przyczyną tego zjawiska są łagodne zimy oraz dostarczanie pożywienia ptactwu przez ludzi. Jednym z gatunków pozostających na zimę w naszym kraju jest łabędź niemy.
 

Jest to ptak wędrowny, jednak łatwy dostęp do pokarmu jest swego rodzaju zaproszeniem do zimowania w bezpośrednim sąsiedztwie z człowiekiem.

Kuszone obfitością oraz stałym i łatwym dostępem do pokarmu ptaki coraz częściej decydują się pozostać na niezamarzniętych zbiornikach wodnych. Z chwilą nadejścia mroźniejszych dni ludzie coraz mniej chętnie udają się na spacery, a co za tym idzie rezygnują z dokarmiania ptaków, skazując je tym samym na śmierć przez zamarznięcie. Decydując się na dokarmianie ptaków należy pamiętać o regularności, jednocześnie zdając sobie sprawę z odpowiedzialności jaką na siebie przyjmujemy.
Równie istotny jest wybór terenu, na którym odbywa się dokarmianie – powinien być on usytuowany z dala od stanowiących zagrożenie miejsc, takich jak drogi, chodniki, czy też krzaki, w których może kryć się niebezpieczeństwo. Dobrym rozwiązaniem są karmniki, jednak należy pamiętać o utrzymaniu ich w czystości oraz stałym dostarczaniu pokarmu.

Dokarmianie ptaków w okresie wiosenno-jesiennym oraz zimą, gdy nie ma szczególnych zagrożeń w postaci mrozów jest zbędne. Jeśli jednak decyduje się na takie działania, należy wziąć pod uwagę właściwy sposób dokarmiania oraz odpowiednią karmę.
Pokarm powinien być zawsze świeży, nie może być spleśniały, ani solony. Nie powinien również mieć kontaktu z wodą ani być dostarczany w nadmiernych ilościach, ponieważ w przypadku zamarznięcia, spleśnienia czy też zakwaszenia może wywołać choroby przewodu pokarmowego.

Ptakom wodnym należy podawać gotowane bez soli lub surowe warzywa, ziarno, kasze i płatki owsiane. Drobne ptaki wróblowate najlepiej karmić nasionami (słonecznik, pszenica, itp.).

Natomiast sikory i dzięcioły dokarmiać można przez wieszanie niesolonej słoniny.Trzeba zdawać sobie sprawę, że dokarmianie ptaków oprócz korzyści niesie ze sobą również wiele niebezpieczeństw. Nie należy więc traktować tego jako zabawy, ale jako przejęcie odpowiedzialności za zdrowie i życie wielu istot.
Udostępnił - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2009-10-09 11:53:32
Opublikował - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2009-10-09 11:53:32