Zakończyło się spotkanie techniczne w ramach projektu „Remining Lowex” w mieście Heerlen w Holandii. Miasto Heerlen jest koordynatorem projektu i równocześnie pierwszym w Europie miastem, które na szeroką skalę wykorzystało wody kopalniane do ogrzewania i chłodzenia budynków.
Miasto Heerlen położone jest w rejonie zwanym Limburgią, a jego historia nierozerwalnie związana jest z górnictwem. Niestety po zamknięciu kopalń ok. 40 lat temu, miasto całkowicie zlikwidowało wszelkie obiekty kopalniane. Na terenie Heerlen do dziś pozostał tylko jeden budynek pokopalniany, pełniący funkcję Muzeum Górnictwa. Chcąc ochronić dziedzictwo poprzemysłowe Miasto podjęło się zrealizowania projektu, mającego na celu wykorzystanie wód kopalnianych do ogrzewania i chłodzenia. Projekt o nazwie” Minewater” finansowany w ramach programu Interreg IIIb okazał się sukcesem.
Miasto wykonało szereg badań naukowych, odwierty, a następnie instalacje, aby w rezultacie powstała stacja energetyczna i sieć oparta na odnawialnych źródłach energii oraz obiekty korzystające z największego bogactwa tego regionu, a więc wód kopalnianych. Projekt miał ogromny oddźwięk społeczny, naukowcy i projektanci na każdym etapie współpracowali z byłymi górnikami, których wiedza i doświadczenie okazały się istotne przy podejmowaniu decyzji m. in o miejscach wierceń. Projekt „Minewater” umożliwił wykonanie studni wód dołowych oraz sieci cieplnej do której podpięte zostały nowe budynki o charakterze kulturalnym, usługowym oraz budynki mieszkalne (apartamenty). Istnieją jeszcze spore rezerwy mocy, które pozwalają na podłączenie do tej sieci dalszych budynków.
Polska delegacja składająca się z przedstawicieli czynnych kopalni naszego regionu, firm energetycznych, przedstawicieli Uniwersytetu Ślaskiego, Urzędu Marszałkowskiego, Spółki Restrukturyzacji Kopalń, Centralnego Zakładu Odwadniana Kopalń oraz Gminy Czeladź miała możliwość obejrzenia rezultatów projektu „Minewater”. Delegację przywitała Pani Burmistrz Miasta Heerlen, która przedstawiła historię miasta i projektu. Następnie odbył się panel poświęcony projektowi Remining Lowex..
W ramach wizyty delegacja zwiedzała: stację energetyczną zasilająca budynki o rożnych funkcjach, apartamentowce oraz supermarket – wszystkie korzystające z ciepła wód kopalnianych. Budynki te zlokalizowane w jednym rejonie miasta tworzą nowe centrum miasta, wciąż aktywnie się rozwijające. Delegacja zwiedzała też budynek CBS - będący odpowiednikiem tutejszego Głównego Urzędu Statystycznego. Ostatnim punktem wizyty było zwiedzanie Muzeum Górnictwa oraz wykład poświęcony warunkom geologicznym w Heerlen.