Czeladzkie cmentarze
1 listopada to czas zadumy oraz wspomnień, dlatego dobrze, że w naszej kulturze pozostały pradawne święta wspominające naszych bliskich zmarłych, święta podczas których możemy cofnąć się wstecz, zastanowić się nad tym co jest naprawdę najważniejsze w naszym tak ulotnym bytowaniu tutaj i teraz.
 

Po tym wstępie, chciałbym zaprosić do odwiedzenia naszych cmentarzy. Będzie to wędrówka która pokaże obiekty cmentarne o wartościach historycznych, zabytkowych, często omijanych, zapomnianych i zaniedbanych.

Cmentarz parafialny parafii p. w. Św. Stanisława B. M. w Czeladzi


Brak jest jakichkolwiek materiałów źródłowych dotyczących powstania kościoła i cmentarza wokół niego. Pierwszy cmentarz założono prawdopodobnie wokół drewnianego kościoła, który powstał w XIII w. Kościół murowany, wzniesiony w XVI w. przetrwał wraz z cmentarzem do początków XX w. W momencie rozpoczęcia budowy nowego, neoromańskiego kościoła, zlikwidowano cmentarz. Zmarłych grzebano odtąd na cmentarzu przy ul. Nowopogońskiej. Cmentarz ten powstał prawdopodobnie w II połowie XVIII w. Brak dokumentów źródłowych nie pozwala na prześledzenie zarówno rozwoju przestrzennego cmentarza jak również określenie daty jego powstania. Najstarsze bowiem zachowane na cmentarzu obiekty pochodzą z II połowy XIX w. , a zachowane księgi parafialne zmarłych prowadzone są od stycznia 1826 r.

kliknij aby powiększyćkliknij aby powiększyć



Cmentarz otoczony murem ma kształt trapezu i zajmuje powierzchnię 3,24 ha. Brama główna usytuowana jest od strony ul. Nowopogońskiej. Dodatkowe wejście na cmentarz zlokalizowane jest od strony zachodniej przy budynku gospodarczym cmentarza. Dodatkowo w ostatni m czasie wykonano bramę od strony wschodniej cmentarza. Od centralnie zlokalizowanej bramy głównej w kierunku północnym poprowadzona jest betonowa aleja główna przechodząca następnie w betonowe schody. Zamknięcie alei stanowi drewniany krzyż z figurą Chrystusa. Równolegle do alei głównej przebiegają dwie aleje boczne. Aleje te przecięte są trzema alejami poprzecznymi. Brak jest regularnego, planowanego układu pomników nagrobnych.

kliknij aby powiększyćkliknij aby powiększyć

Na cmentarzu  występują obiekty o zróżnicowanej formie architektonicznej : grobowce, płyty nagrobne, nagrobki wolno stojące, krzyże nagrobne. Najstarsze obiekty cmentarza znajdują się w  kwaterach położonych w północnej części cmentarza. Wśród tych obiektów przeważa typ nagrobka wolno- stojącego z figuralnym przedstawieniem postaci Chrystusa i Matki Boskiej, pochodzące z końca XIX w. oraz z lat 20-tych i 30-tych XX w. W grupie tej występują również obiekty w kształcie pionowych płyt o zróżnicowanych wielkościach płaszczyzn, zwieńczeniach i zdobieniach oraz w formie stylizowanych krzyży. Kilka z nich reprezentuje styl eklektyczny i secesyjny. Do najciekawszych obiektów spośród grobowców można zaliczyć monumentalny grobowiec kolumnowy o formie architektonicznej z 1931 oraz grobowiec rodziny Dziaczków z 1907 z monumentalnym Figuralnym przedstawieniem postaci Chrystusa. Najstarsze zachowane obiekty to :Grób rodziny Janotów z 1877 r. oraz grób rodziny Piechowiczów z 1888 r. Zachowane najstarsze obiekty o cechach zabytkowych znajdują się najczęściej w złym stanie technicznym i estetycznym. Spowodowane to jest najczęściej brakiem środków finansowych spadkobierców lub brak spadkobierców obiektów cmentarnych . Inskrypcje na obiektach występują wyłącznie w języku polskim. Na cmentarzu znajdują się również obiekty o znaczeniu historycznym oraz miejsca pochówku osób zasłużonych .

Cmentarz parafialny parafii Matki Boskiej Bolesnej w Czeladzi – Piaski


Cmentarz położony jest na uboczu miasta , w niewielkim zagłębieniu terenu , otoczony polami , ogródkami działkowymi oraz niewielką ilością zabudowań. Założono go w 1936 r. Jego powstanie łączy się z erygowaniem 24 stycznia 1937 roku parafii Piaski przez biskupa częstochowskiego Teodora Kubina wydzielając ją tym samym z parafii Czeladź . Formalne utworzenie parafii poprzedziło założenie cmentarza parafialnego na Piaskach przy ul. Szybikowej . Cmentarz powstał na terenie należącym do Towarzystwa Francusko – Belgijskiego .

kliknij aby powiększyćkliknij aby powiększyć



Cmentarz założono na planie prostokąta o ściętym trójkątnie boku od strony południowej  zajmuje powierzchnię 1,84 ha . O d strony ul. Szybikowej prowadzą na teren cmentarza dwie bramy od których biegną wysadzane drzewami aleje wzdłuż cmentarza .   Aleje te połączone są alejami poprzecznymi. Na skrzyżowaniu alei głównych  i poprzecznych zlokalizowane dwa stalowe krzyże cmentarne . Część zachodnia po powiększeniu cmentarza jest w obecnej chwili niezagospodarowana . Ogrodzenie terenu cmentarza stanowią płyty betonowe w górnej części ażurowe. 

Nagrobki na cmentarzu są stosunkowo późne . Powstały one po założeniu cmentarza w 1936 roku . Wyjątek stanowi jedyny zachowany nagrobek pochodzący z 1930 roku przedstawiający pełnoplastyczną figurę anioła . Charakterystyczne dla tej nekropolii są grobowce z dostępem do komory grobowej przysłonięte poziomą prostokątną płytą nagrobną na której ustawiony jest nagrobek .

Najciekawsze nagrobki to :
Eulalii Siemieniec z 1968 roku z wcześniejszą figurą anioła z 1930 roku ;
Czesława Kamieńskiego z 1943 roku z rzeźbą kobiety :
Mieczysława Miodka z 1938 roku z krzyżem na postumencie z dekoracją w formie festonów ;
Franciszka Górskiego z 1937 roku  z  krzyżem umieszczonym na postumencie z dekoracją w formie płaskorzeźby kwiatowej .

Miejski Konserwator Zabytków
Ryszard Dobiega

Udostępnił - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2009-10-28 09:20:43
Opublikował - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2009-10-28 12:06:18
Zmienił - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2009-10-28 14:26:57