Bez ograniczeń w MOPSie
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Czeladzi kontynuuje realizację Projektu „Bez ograniczeń”. Program zwiększenia kompetencji zawodowych i społecznych oraz aktywizacja na rynku pracy osób korzystających z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czeladzi.
 

Realizowany w ramach Priorytetu VII „Promocja integracji społecznej” Działanie 7.1 Rozwój u upowszechnianie aktywnej integracji Poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007- 2013

Celem projektu jest pobudzenie i zwiększenie aktywności życiowej, społecznej i zawodowej osób korzystających z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czeladzi, aktywizacja na rynku pracy i zmniejszenie zagrożenia wykluczeniem społecznym i zawodowym oraz integracja społeczna ich otoczenia.

Program Operacyjny Kapitał Ludzki finansowany jest w 85 proc. ze środków Unii Europejskiej (Europejskiego Funduszu Społecznego) oraz w 15 proc. ze środków krajowych. Ogólna wartość programu w MOPS w Czeladzi 604 725.00 zł Okres realizacji programu do 31.12.2009 r.

Niniejszy projekt skierowany jest do dwóch grup beneficjentów ostatecznych.
Pierwszą grupę stanowią osoby bezrobotne, w szczególności długotrwale bezrobotne.

Drugą grupę stanowią osoby nieaktywne zawodowo z uwagi na sprawowanie opieki nad dziećmi, z uwzględnieniem rodzin niepełnych, wielodzietnych, zastępczych borykających się z problemami
opiekuńczo - wychowawczymi oraz przejawiającymi bezradność w prowadzeniu gospodarstwa domowego.

Grupy te stanowią dużą część świadczeniobiorców ośrodka, posiadają też potencjał, który przy odpowiednim wsparciu będzie się rozwijać w kierunku zwiększenia mobilności na rynku pracy. Osoby z powyższych grup charakteryzuje niski poziom wykształcenia, niewielkie doświadczenie zawodowe oraz niewystarczające kwalifikacje zawodowe, wymagają intensywnej aktywizacji i wykazują gotowość do współpracy. Projekt obejmie 63 osoby, z czego 39 stanowić będą bezrobotni, a 24 osoby nieaktywne zawodowo z uwagi na sprawowanie opieki nad dziećmi. Działaniami zostaną objęte także dzieci uczestników które stanowią ich otoczenie.

W końcu grudnia 2008 roku w ewidencji PUP pozostawało 1.208 os. z terenu gminy Czeladź z czego 710 to były kobiety, co stanowiło 58,7% ogółu bezrobotnych. Z danych MOPS za 2008r. wynika, iż problemem dominującym w gminie Czeladź jest nadal bezrobocie, ważnym powodem przyznania pomocy jest także bezradność w sprawach opiekuńczo- wychowawczych i prowadzeniu gospodarstwa domowego. Bezrobocie determinuje złą sytuację finansową osób i ich rodzin, bierność a w konsekwencji powoduje uzależnienie od pomocy ośrodka. Brak zatrudnienia negatywnie wpływa nie tylko na ekonomiczną kondycję rodzin, ale także na pozamaterialne kwestie życia rodzinnego. Stres i utrata stabilizacji powodują często niemożność podejmowania racjonalnych decyzji. Pojawia się apatia i zniechęcenie.


Z uwagi na utrzymujący się wciąż wysoki wskaźnik bezrobocia niezbędne jest podejmowanie działań ukierunkowanych przede wszystkim na zwiększenie szans w znalezieniu zatrudnienia przez osoby borykające się z problemem bezrobocia, nieaktywne zawodowo oraz zagrożone wykluczeniem społecznym.

W działaniach mających na celu aktywizację zawodową osób bezrobotnych zaplanowano wykorzystanie następujących instrumentów aktywnej integracji:
•    aktywizacja edukacyjna - zdobycie nowych kompetencji i umiejętności zawodowych poprzez szkolenia zawodowe
•    aktywizacja zawodowa - organizacja i finansowanie usług wspierających (trenera pracy, doradcy zawodowego)
•    aktywizacja zdrowotna - skierowanie i sfinansowanie badań profilaktycznych lub specjalistycznych w związku z możliwością podjęcia zatrudnienia
•    aktywizacja społeczna - sfinansowanie poradnictwa i wsparcia indywidualnego i grupowego w zakresie podniesienia kompetencji życiowych i umiejętności zawodowych umożliwiających powrót do życia społecznego i aktywizacje zawodową, sfinansowanie poradnictwa specjalistycznego w zakresie pomocy psychologicznej, prawnej i rodzinnej.

Narzędziem realizacji w zakresie rozwoju form aktywnej integracji będzie kontrakt socjalny.

Działania w ramach projektu są zgodne z „polityką horyzontalną” UE, zachowana zostanie zasada równości płci odnosząca się do równości szans, praw i korzyści wynikających z udziału w projekcie.





Udostępnił - Wojciech Maćkowski (Kierownik Wydziału Promocji Miasta) - 2009-11-05 09:31:37
Opublikował - Wojciech Maćkowski (Kierownik Wydziału Promocji Miasta) - 2009-11-05 09:31:37
Zmienił - Wojciech Maćkowski (Kierownik Wydziału Promocji Miasta) - 2009-11-05 09:33:07