Wizyta holenderskiej delegacji w Polsce
W dniach od 2-5 grudnia b.r. miasto Czeladź wspólnie ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń gościło grupę Holendrów. W skład delegacji weszli: Pani Zastępca Burmistrza miasta Heerlen, przedstawiciele tamtejszego Urzędu Miasta, koordynator projektu Remining Lowex wraz z zespołem oraz byli holenderscy górnicy.
 

Głównym celem wizyty było rozpowszechnianie wiedzy na temat projektu Remining Lowex, przekazywanie holenderskich doświadczeń odnośnie wykorzystania wód kopalnianych do ogrzewania i chłodzenia budynków w Czeladzi. Drugim, lecz równie istotnym, o ile nie najważniejszym aspektem wizyty by aspekt społeczny, związany z wizytą byłych górników, którzy po raz pierwszy po wielu latach ponownie mieli szanse zjechać na dół do czynnej kopalni i podziwiać bogatą historię górniczą naszego regionu. Historia miasta Heerlen jest związana z górnictwem, lecz po zamknięciu kopalń ok 40 lat temu miasto całkowicie zlikwidowało wszystkie obiekty kopalniane. Na terenie Heerlen do dziś pozostał tylko jeden budynek pokopalniany, pełniący funkcję Muzeum Górnictwa.

kliknij aby powiększyć

Przyjazd do Polski i program pobytu był więc nastawiony na „powrót do górniczej przeszłości”. Pierwszego dnia goście odwiedzi Silesia City Center w Katowicach, jako przykład zagospodarowania terenu po byłej KWK  Gottwald. Przygotowana dla naszych gości prezentacja pokazała skalę prac, jakie zostały wykonane, aby powstał obiekt handlowo-usługowo-rozrywkowy. Drugiego dnia pobytu nasi goście odwiedzili czynną KWK „Bobrek-Centrum” rejon Bobrek w Bytomiu. Grupa zjechała do czynnych wyrobisk na głębokość 726 m, gdzie po wielu latach byli górnicy ponownie mogli poczuć atmosferę pracy w kopalni oraz porównać specyfikę pracy w Polsce z nieistniejącymi już kopalniami holenderskimi. Zjazd w dół był dużym przeżyciem dla byłych z górników, ale również dla tych którzy po raz pierwszy w życiu mogli na żywo zobaczyć w jakich ciężkich warunkach pracują ludzie w kopalni.

kliknij aby powiększyć

Po pełnym wrażeń czasie spędzonym w Bytomiu, delegacja przyjechała do Czeladzi do Pałacu pod Filarami, gdzie odbyła się część warsztatowa spotkania. Delegacja  zwiedziła budynki,  w których rozważa się możliwość wykonania instalacji pilotażowej oraz  budynki KWK Saturn w Czeladzi i nowo powstający Pałac Saturna. W trzecim dniu delegacja wzięła udział w uroczystych obchodach „Barbórki”.

kliknij aby powiększyć

Polsko – holenderska wymiana umożliwiła wymianę cennych doświadczeń obu stronom i dostarczyła dużo pozytywnych emocji osobom, dla których kopalnie były niegdyś głównym źródłem utrzymania.
Udostępnił - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2009-12-09 07:44:20
Opublikował - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2009-12-09 07:44:20