Wczoraj w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się uroczyste przekazanie przez Stowarzyszenie Miłośników Czeladzi do zbiorów Muzeum Saturn sztandaru kopalni „Saturn”. Sztandar kopalni „Saturn” po wielu staraniach najpierw trafił z Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń do Stowarzyszenia, a teraz – jak mówił przewodniczący SMCz Antoni Krawczyk – jego miejsce jest w czeladzkim Muzeum.
Dyrektor Muzeum Iwona Szaleniec dziękując za ten piękny dar zauważyła, że jest to jak dotąd „największy” eksponat muzealny, bowiem sztandar noszony był przez poczet sztandarowy składający się z 5 górników. Imponujący zarówno rozmiar jak i wygląd sztandaru – z wizerunkiem świętej Barbary patronki górników oraz kopalni i insygniami górniczymi to bardzo cenny nabytek Muzeum Saturn. Zapewne po niezbędnej konserwacji będzie cieszył oko odwiedzających muzeum. Przekazanie sztandaru było częścią spotkania poświęconego najnowszej wystawie przygotowanej przez Miejską Bibliotekę
Publiczną, a poświęconej unikatowym na skalę europejską (!) wieżom wyciągowym śląskich i zagłębiowskich kopalń. Warto zwrócić uwagę, że również szyb kopalni „Saturn” znajduje się wśród tych bezcennych eksponatów.
Nie zabrakło życzeń z okazji Dnia Górnika a także rozmów o górnictwie oraz osobistych górniczych wspomnień , którymi dzielili się m.in. senator Zbigniew Szaleniec (także były górnik) i Janusz Gątkiewicz – wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Czeladzi. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Ewa Ambroży zwróciła uwagę zebranych na fakt podtrzymywania tradycji górniczych, mimo iż żadna z kopalń w mieście od lat nie funkcjonuje, a jedynym ogniwem łączącym Czeladź z piękną tradycją górniczą jest Centralny Zakład Odwadnia Kopalń.
Wystawa poświęcona wieżom wyciągowym w kopalniach przygotowana została przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, a towarzyszący jej katalog opracował Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie.