Piktogramy czterech atutów Czeladzi
Program Ładne Miasto zakłada prowadzenie działań promocyjnych wokół 4 głównych atutów Czeladzi. Należą do nich: Stare Miasto, Saturn, Stare Piaski oraz Gospodarcza Brama Śląska (GBS). Stąd też stworzono piktogramy dla każdej z tych stref.
 

Pierwsze piktogramy już można zobaczyć np. na budynku Bytomska 20 – Stare Miasto, czy w ogłoszeniach kampanii Inwestuj w Czeladzi – Gospodarcza Brama Śląska.

Piktogramy będę wykorzystywane przy wprowadzaniu systemu oznaczeń obiektów atrakcyjnych kulturowo. Piktogramy są elementem systemu informacji wizualnej w mieście. Określają graficznie godne uwagi strefy Miasta Czeladź.

Wokół każdego elementów koncentrowałyby się działania promocyjne, w całości tworzące wizerunek Czeladzi jako miasta wiążącego w sobie historię i tradycję z nowoczesnością i otwartością na inwestycje.



Stare Miasto czyli najstarsza część miast związana z jego historią oraz tradycją, miejsce które stopniowo po latach zapuszczenia odzyskuje swój blask. Pierwsze wzmianki o Czeladzi pochodzą z roku 1228 zaś prawa miejskie uzyskano w roku 1262. Czeladź zatem stanowi najstarsze miasto Zagłębia Dąbrowskiego, ma w związku z tym czym się chwalić. W obrębie Rynku Starego Miasta istnieje kilka zabytkowych obiektów: przede wszystkim sam XIII wieczny owalnicowy układ średniowiecznego miasta, wraz z odkrytymi niedawno murami miejskimi, kilka budynków w tym najstarszy z XVI wieku, kościół parafialny pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa Męczennika. Rynek od pewnego czasu stał się miejscem imprez miejskich, a docelowo liczymy, że stanie się także miejscem spotkań towarzyskich mieszkańców miasta. Do celów promocyjnych ta cześć miast ma być przedstawiona jako miejsce godne uwagi pod względem walorów zabytkowych, a jednocześnie, przestrzeń gdzie będzie się można zatrzymać i spędzić czas. W najbliższych latach planowane są obchody 750 lecie miasta (1262-2012) w 2010 – 750 lecie parafii, zaś w 2012 – nadania prawa lokacyjnego. W związku z tym planowana jest także seria imprez promocyjnych.

Saturn -  początek funkcjonowania kopalni Saturn to lata 80 XIX wieku, rozwój kopalni związany był z wzrastającym zapotrzebowaniem na węgiel. Dopóki zapotrzebowanie na węgiel było, była też pewność funkcjonowania kopalni, jednak w latach 90 XX wieku kopalnie zaczęły upadać. W grudniu 1996 roku z KWK Saturn wyjechał ostatni wagon z węglem. Opuszczone budynki zaczęły popadać w ruinę, dopiero w 2003 roku  gmina Czeladź przejęła budynki po byłej kopalni. Od tego czasu pojawiła się szansa na rewitalizacje budynków. Już w 2004r. uruchomiono galerię Sztuki Współczesnej Elektrownia w budynku dawnej elektrowni, przez pięć lat funkcjonowania galeria wpisała się już w pejzaż miasta, każdego miesiąca odbywają się w niej wernisaże, pokazy multimedialne czy też występy zespołów tanecznych i muzycznych. Przedsięwzięcie rewitalizacji  zostało podporządkowane idei Kopalni Nauki i Kultury. Okazuje się bowiem, że w tym stwierdzeniu ujęte zostało niemal wszystko to, co było przedmiotem konferencji, dyskusji, koncepcji oraz oczekiwań mieszkańców, specjalistów z branży konserwatorskiej i władz samorządowych.
Na kompleks Saturna składać się będą zarówno obiekty istniejące jak i nowe: Centrum Konferencyjno-Edukacyjne (lampiarnia i cechownia), szkoła (nowy obiekt), Inkubator Przedsiębiorczości (nowy obiekt), Centrum Administracyjne (warsztat elektryczny), Zaplecze Techniczne (transformatorownia), Centrum Rzemiosła (warsztat mechaniczny i warsztaty szkolne), Galeria Elektrownia (elektrownia i chłodnia), Muzeum Saturn (kompleks wież wyciągowych i ciepłownia), Hotel (baza transportowa), Restauracja (Straż Pożarna), Forum, Brama Główna.
Zrewitalizowany i przywrócony do życia Saturn, oczywiście w nowej formie ma szanse stać się miejscem wyjątkowym, przyciągającym nie tylko Czeladzian, ale również mieszkańców całej aglomeracji.

Stare Piaski to jedna z naszych pereł architektonicznych często nazywana dzielnicą francuską. Jej powstanie związane jest istnieniem kopalni, kiedy to dla przybywającej rzeszy robotników potrzebne było zakwaterowanie. Francuscy właściciele kopalni rozpoczęli budowę osiedla, które znajduję się w obrębie ulic: Kościuszki, 3 Kwietnia, Francuska, Krzywa i Warszawska. Przez wielu osiedle to jest uznawane za odpowiednik katowickiego Nikiszowca. W architekturę osiedla wpisuje się również kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Bolesnej oraz dom katechetyczny. Oczywiście osiedle wymaga gruntownej rewitalizacji, ale pierwsze kroki w tym celu zostały już wykonane. Drugim elementem jest stworzenie centrum dzielnicy Piasków – w rejonie obecnego budynku Traffic, które razem z ulica Francuską ma stać się reprezentacyjną częścią tej dzielnicy. Są już plany dotyczące zagospodarowania skweru przed Trafficem, między innymi zabudowania go wieżą zegarową. Tak odmieniona i przeobrażona dzielnica ma szanse wypromować się jako obszar łączący w sobie architektoniczne zabytki z końca XIX i początku XX wieku z nowoczesna infrastruktura zaspokajające potrzeby mieszkańców. Warto wspomnieć że w 2010 roku Piaski będą obchodzić swoje 150 urodziny.

Gospodarcza Brama Śląska (GBS) to projekt całkowitej przebudowy rejonów na zachód od DK 94. Kiedy w 1999r. w tym rejonie pojawiło się pierwsze i jednocześnie największe centrum handlowe w Polsce, wszyscy uważali że jest to już szczyt możliwości Czeladzi w pozyskiwaniu inwestorów. Istotnie było to wydarzenie bez precedensu w historii miasta. Następnie zainteresowanie terenami przycichło, dopiero w roku 2003 ponownie pojawili się nowi inwestorzy. Z czasem w rejonie centrum handlowego pojawiły się firmy Man,  Buderus, Platforma, Szafranowy Dwór, Alliance Silesia, Panttoni Europe czy GLS. Z każdym rokiem powstają nowe obiekty, zwłaszcza centra logistyczne prezentują się imponująco. Jednak przy tak dużych inwestycjach rezerwy terenowy wyczerpują się szybko. Stąd pomysł projektu Gospodarczej bramy Śląska, czyli otwarcia nowych pól inwestycyjnych poprzez przeprowadzenie nowych dróg i ich uzbrojenia.
W ramach zadania „Gospodarcza Brama Śląska – Uzbrojenie terenów Wschodniej Strefy Ekonomicznej w Czeladzi” nasze miasto zamierza zrealizować infrastrukturę WSE: drogi nazywane roboczo: Północną, Wschodnią i Gdańską, a także towarzyszące im kanalizację sanitarną i deszczową, wodociąg, kanalizację teletechniczną i oświetlenie. W sumie będzie to ok. 4,7 km dróg, 9 km kanalizacji i 4 km wodociągu. Na tę inwestycję Czeladź otrzymała promesę dofinansowania do 85% kosztów inwestycji, do kwoty 20,2 mln zł. Projekt został uznany za kluczowy w związku z czym finansowany będzie poza procedura konkursową.

Celem projektu jest uzyskanie wzrostu atrakcyjności inwestycyjnej miasta i regionu śląskiego poprzez stworzenie infrastruktury dla rozwoju nowych przedsiębiorstw i usług służących osiągnięciu wzrostu gospodarczego i zwiększeniu zatrudnienia w nowych przedsiębiorstwach, rozwój technologiczny i innowacyjny, restrukturyzacja i dywersyfikacja działalności gospodarczej, zagospodarowanie terenów.
Pierwszym elementem GBS jest projekt promocji inwestycyjnej dofinansowany ze środków UE. Zakłada on wypromowanie strefy GBS wśród środowisk biznesu i inwestorów. W tym celu ruszyła kampania promocji zarówno w mediach jak i reklama outdoorowa.

Udostępnił - Wojciech Maćkowski (Kierownik Wydziału Promocji Miasta) - 2010-05-14 06:45:26
Opublikował - Wojciech Maćkowski (Kierownik Wydziału Promocji Miasta) - 2010-05-14 06:45:26