Zmarł zasłużony czeladzianin Wit Gruszka
3 czerwca 2010 roku  odszedł z grona ludzi, którzy swoim działaniem i pasją wpisali się na karty historii miasta, Wit Gruszka – postać nieprzeciętna, czeladzianin z dziada pradziada, całe życie związany z miastem.
 

Urodził się 15 czerwca 1926 roku. Ojciec Ludwik pracował w kopalni „Czeladź” przez 55 lat. Wit Gruszka szkołę podstawową ukończył w Czeladzi, natomiast szkołę średnią – gimnazjum i Liceum Pedagogiczne w Sosnowcu. Do 1953 roku był nauczycielem w szkołach czeladzkich i sosnowieckich. W 1960 roku zawarł związek małżeński z Marią Szkoc. Z tego związku urodziła się córka Barbara – dziś znana i ceniona poetka i dziennikarka.

Od 1953 roku do 2001 roku Wit Gruszka pracował w Urzędzie Miasta w Czeladzi – jako podinspektor szkolny, kierownik referatu wojskowego a przez ostatnie lata jako archiwista.

Jego życiową pasją była historia miasta – zwłaszcza zależało mu na dokumentowaniu zdarzeń minionego wieku – wiele interesujących artykułów opublikował na łamach gazety samorządowej „Echo Czeladzi”, z którą współpracował przez wiele lat, odkrywając nieznane ciekawostki z życia miasta, upominając się o pamięć o postaciach mających  wybitne zasługi dla kraju – jego zasługą było nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta prof. Józefowi Mazurowi – wybitnemu fizykowi o europejskiej sławie.

W latach 1994-2002 był radny Rady Miejskiej. Był członkiem Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi od początku jego istnienia. W 1995 roku za swoją działalność Rada Miejska przyznała Witowi Gruszce Nagrodę Miasta Czeladź.

Obok zajmowania się historią zawsze pasjonowało go pisarstwo. W 1987 roku w konkursie związanym z postacią gen. Jerzego Ziętka, a ogłoszonym przez  Śląski Instytut Naukowy i Dziennik Zachodni otrzymał wyróżnienie. Został również nagrodzony w konkursie „Opisz te wybory” zorganizowanym w 1989 roku przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i Gazetę Wyborczą. Ostatnią książką napisaną (i opublikowaną  przez Wydawnictwo Parol w Katowicach, 2003 r.) przez Wita Gruszkę (pisywał dramaty i poematy – nie były publikowane) była „Filozofia istnienia”. W 2005 roku Klub Rodów Czeladzkich poświęcił Witowi Gruszce jeden ze swoich uroczystych wieczorów, organizując spotkanie autorskie.

Wit Gruszka zawsze był obecny w życiu kulturalnym miasta, na spotkaniach miłośników historii, jako autor rozlicznych not i cyklicznych artykułów w „Echu Czeladzi”.

Wita Gruszkę pożegnamy we wtorek 8 czerwca 2010 r. Uroczystości pogrzebowe odbędą się  w kościele p.w. św. Stanisława B.M. o godz. 15.00.
Udostępnił - Wojciech Maćkowski (Kierownik Wydziału Promocji Miasta) - 2010-06-07 10:31:23
Opublikował - Wojciech Maćkowski (Kierownik Wydziału Promocji Miasta) - 2010-06-07 10:31:23
Zmienił - Wojciech Maćkowski (Kierownik Wydziału Promocji Miasta) - 2010-06-07 11:10:03