Meksyk, Brazylia i Praca Roku w „Elektrowni” - relacja
Poindustrialny obiekt, w którym mieści się Galeria Sztuki  Współczesnej „Elektrownia” w Czeladzi, tak zachwycił tancerzy z Meksyku, że postanowili wystąpić podczas czwartkowego wieczoru, nawet bez wcześniejszej zapowiedzi.  Tak więc przybyła do galerii publiczność, uczestniczyła nie tylko w spektaklu brazylijskiej tancerki Koriny Kordovy, ale także, niespodziewanie, w prezentacji w wykonaniu Grupy Tańca Współczesnego „Anima Mundi”.
 
Od czterech lat Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych, współpracując ze Śląskim Teatrem Tańca w Bytomiu – organizatorem Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej, wernisaż przypadający na przełom czerwca i lipca łączy z występami grup tanecznych. Jak dotąd wystąpili tancerze z Sudanu, Senegalu i Indonezji.  Jednym z celów tancerzy Grupy Tańca Współczesnego  „Anima Mundi”  jest stworzenie pomostu między działaniami prospołecznymi a tańcem współczesnym. Uczestniczą więc  we wszelkich możliwych wydarzeniach ulicznych, na placach, w muzeach, w teatrach, na festiwalach. Z kolei tancerka i choreografka Korina Kordova  współpracowała wcześniej z kanadyjskim zespołem Kokoro Dance i amerykańskim Ballet Met, a od 2005 roku związana jest z Teatrem Rozrywki w Chorzowie i Śląskim Teatrem Tańca w Bytomiu. W „Elektrowni” zaprezentowała spektakl do „industrialnej” muzyki Xenakisa.

 

Pokazowi tańca towarzyszył wernisaż pokonkursowej, jubileuszowej wystawy Praca Roku 2009, organizowanej od 20 lat przez Okręg Katowicki Związku Polskich Artystów Plastyków. W „Elektrowni” prezentowane są prace blisko 40 artystów: malarzy, grafików i rzeźbiarzy. Wystawę przygotowało Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych wraz ze związkiem Polskich Artystów Plastyków i Miastem Czeladź. Wystawę „Praca Roku 2009” oglądać można do 2 sierpnia. Przez kolejne dni, aż do połowy września, eksponowane będą zdjęcia archiwalne  związane z górnictwem w Zagłębiu Dąbrowskim. W miesiącach letnich wydłużone zostały godziny otwarcia galerii –od godz. 8.00 do 22.00. Istnieje więc możliwość odwiedzenia ekspozycji i obiektu, w którym zachowane zostało prawie kompletne wyposażenie kopalnianej elektrowni z początku XX wieku.




Zdjęcia: Zbigniew Sawicz
Udostępnił - Robert Rutana (Wydział Promocji Miasta) - 2010-07-09 10:48:55
Opublikował - Robert Rutana (Wydział Promocji Miasta) - 2010-07-09 10:48:55
Zmienił - Robert Rutana (Wydział Promocji Miasta) - 2010-07-12 15:20:37