Miejski wodociąg wolny od bakterii
Prowadząc działalność w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi Zakład Inżynierii Komunalnej Sp. z o.o. informuje, że zobowiązany jest do zapewnienia stałej kontroli nad bieżącą jej jakością poprzez stosowanie standardów jakościowych, wynikających z obowiązujących przepisów prawa. Dotychczasowe analizy wody zimnej na całym terenie Miasta Czeladź nie są niepokojące - wszystkie analizy zamieszczone są na powyższej stronie internetowej ZIK Sp. z o.o.
 

Zgodnie z § 4 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007r., ZIK Sp. z o.o. dokonuje oceny przydatności wody poprzez prowadzenie kontroli wewnętrznej oraz system monitoringu, w oparciu o stałą kontrolę parametrów wody. Wyniki analiz zamieszczane są na stronie internetowej www.zikspzoo.czeladz.pl w zakładce: Woda ---> Jakość wody.

W oparciu o w/w Rozporządzenie, w szczególności zaś zgodnie z załącznikiem nr 5 - ZIK Sp. z o.o. zobowiązany jest do monitoringu kontrolnego i przeglądowego parametrów fizycznych i organoleptycznych oraz niżej wymienionych parametrów mikrobiologicznych:
1. Escherichia coli
2. Enterokoki
3. Bakterie grupy coli

Bieżącą kontrolę nad jakością wody wprowadzonej do sieci wodociągowej ZIK Sp. z o.o. sprawuje Ośrodek Badań i Kontroli Środowiska z siedzibą w Katowicach, ul. Owocowa 8. Zgodnie z harmonogramem poboru próbek wynikającym z zawartej umowy - badania dla punktu pomiarowego na os. Szpitalna-Ogrodowa wykonywane są w miesiącach: luty, maj, czerwiec, sierpień, listopad. Dotyczy to zarówno badań bakteriologicznych jak również  monitoringu kontrolnego (analizy wody fizyko-chemicznej). Dla tego punktu pomiarowego dodatkowo raz w roku zlecana jest, poszerzona analiza – tzw. monitoring przeglądowy.

Informacja zamieszczona w artykule Gazety Wyborczej z dnia 14.07.2010 pt. „Gorączka Pontiac zaatakowała w Czeladzi” w pewien sposób zniekształca stan faktyczny między innymi poprzez cytowanie wypowiedzi jednego z mieszkańców, iż źródłem zakażenia są brudne rury wodociągowe, co może sugerować, że problem dotyczy również miejskiej instalacji wodociągowej.

Tymczasem zgodnie z treścią § 8, ust. 2 Rozporządzenia Ministra Zdrowia, badania na wykrywanie bakterii Legionella sp. dotyczą wyłącznie instalacji ciepłej wody. Miejscami pobierania ciepłej wody w w/w celu są:
1. wypływ ze zbiornika ciepłej wody lub najbliższy punkt czerpalny
2. punkt czerpalny najdalej położony od zbiornika ciepłej wody
3. miejsce poboru wody do podgrzewacza
4. wybrane punkty pośrednie, których liczba zależy od wielkości systemu

Ponadto informujemy, że działając w stałej współpracy z organami Państwowej Inspekcji Sanitarnej, odpowiedzialnymi oraz koordynującymi monitoring jakości wody, ZIK Sp. z o.o. nie otrzymało żadnych wytycznych wskazujących na konieczność wykonania jakichkolwiek badań dodatkowych w związku z sytuacją opisaną w w/w artykule.

Dotychczasowe analizy wody zimnej na całym terenie Miasta Czeladź nie są niepokojące - wszystkie analizy zamieszczone są na powyższej stronie internetowej ZIK Sp. z o.o.

Ponadto z informacji uzyskanych z Czeladzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej w dniu jutrzejszym maja być znane pierwsze wstępne badania przeprowadzone przez Sanepid na obecność bakterii Legionella.

Jednocześnie należy pamiętać o bezwzględnym zakazie kąpieli w fontannach oraz innych nie przeznaczonych do tego celu ujęciach wodnych.
Udostępnił - Wojciech Maćkowski (Kierownik Wydziału Promocji Miasta) - 2010-07-14 14:23:04
Opublikował - Wojciech Maćkowski (Kierownik Wydziału Promocji Miasta) - 2010-07-14 14:23:04
Zmienił - Wojciech Maćkowski (Kierownik Wydziału Promocji Miasta) - 2010-07-14 14:45:17