Szlakami dziedzictwa przemysłowego Czeladzi i Piasków
Wystawy „Historyczne portrety kopalń zagłębiowskich” oraz „Dzielnica Piaski w  fotografiach z okresu międzywojennego”, a także zwiedzanie z przewodnikiem osiedli robotniczych kopalń „Saturn” i „Czeladź” – to atrakcje przygotowane przez Muzeum Saturn na okoliczność Europejskich Dni Dziedzictwa i jubileuszowych obchodów 150-lecia górniczej kolonii Piaski.
 

W ramach tegorocznych EDD Muzeum Saturn wystąpiło z projektem zwrócenia uwagi na najbliższe nam otoczenie, właśnie pod kątem dziedzictwa przemysłowego. Wycieczki szlakami industrialnej przeszłości Czeladzi i Piasków, które miały miejsce w  sobotę, 18 września, z pewnością przyniosły ich uczestnikom dowód na to, że i w naszym mieście możemy mieć prawdziwe powody do dumy, ze względu na zachowane o takim charakterze zabytkowe obiekty kopalniane. Choć na co dzień często nie dostrzegamy wyjątkowości zabudowań i rozwiązań urbanistycznych związanych z rozwojem przemysłu, to właśnie realizacja takich cennych inicjatyw uświadamia nam potrzebę ochrony i szacunku spuścizny materialnej naszych poprzedników.
   


Szperanie w historii, dotykanie śladów minionych wieków przywoływało w  grupie zwiedzających nie tylko refleksję i zadziwienie, ale także zwykłą radość z powodu wspólnego odkrywania skarbów Czeladzi. Zatem, razem podziwialiśmy Starą Kolonię Saturn, czarujące swoją elegancją i charakterem zabudowania administracyjne i mieszkaniowe położone przy ul. Dehnelów, przywołujące na myśl polskie dworki. Prawdziwie emocjonalną podróżą w  czasie był natomiast spacer drogą między przemysłowymi budynkami kopalni „Saturn”. Wyróżniające się z kolei wyjątkową koncepcją założeń architektonicznych oraz prostotą formy i stylu, zabudowania mieszkalne i urzędnicze kopalni „Czeladź” na Piaskach, wprost urzekły zwiedzających. Swoistą przygodą, ba, a nawet zabawą stało się dla osób uczestniczących w wędrówce poszukiwanie różnic i podobieństw w koncepcjach zabudowy osiedli: piaskowskiego i saturnowskiego. I gdy w końcu przyszedł czas podsumowania, wszyscy byli zgodni – warto pokazywać, warto wiedzieć i najważniejsze – warto chronić.

W programie przygotowanym przez Muzeum Saturn na jubileuszowe obchody kolonii Piaski przewidziane zostało zwiedzanie kościoła. Świątynia, stanowiąca odzwierciedlenie idei polegającej na powiązaniu pracowników z miejscem pracy i zamieszkania, stanęła przed zwiedzającymi otworem w niedzielę, 19 września.
Pod opieką przewodnika – pracownika Muzeum Saturn, zebrani wysłuchali opowieści o  historii kościoła. Nie zabrakło także omówienia poszczególnych ołtarzy i elementów wystroju świątyni. Zainteresowanie słuchaczy tym cennym zabytkiem architektury sakralnej i  jego walorami historycznymi dowiodło niezbicie, iż kolejna muzealna inicjatywa ma sens.



W trzecim dniu świętowania rocznicy powstania Piasków, na placu przykościelnym urządzone zostało także stoisko kiermaszowe Muzeum Saturn. Ogromnym powodzeniem cieszyła się, rozdawana, publikacja o Piaskach autorstwa Iwony Szaleniec i Krystyny Górnej. Można by rzec, prawie pionierskie dzieło oparte na pomyśle promocji tej dzielnicy Czeladzi i traktujące o trasie turystyki industrialnej na Piaskach.

Popularnością wśród kupujących cieszyły się też inne książki i opracowania historyczne wydane przez miejskie Muzeum. Praktycznie każdy z odwiedzających stoisko zaopatrywał się ponadto w czeladzkie specjały cukiernicze, czyli ciastka o rozmaitym nadzieniu i kształcie, których kuszący wygląd i atrakcyjna cena wręcz czyniły ich zakup obowiązkowym.
   
Informujemy, iż wszystkie prezentowane na stoisku publikacje i słodkości są dostępne w ciągłej sprzedaży w siedzibie Muzeum Saturn. Przypominamy także o możliwości zwiedzania kościoła pw. Matki Bożej Bolesnej na Piaskach jeszcze trzykrotnie, tj. w niedzielę 26 września po mszach świętych rozpoczynających się o godz. 7.30, 9.30, 11.30.
Udostępnił - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2010-09-21 07:33:16
Opublikował - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2010-09-21 07:33:16