To jest pierwsza tego rodzaju wystawa w czeladzkiej „Elektrowni”! Po malarstwie, grafice, rzeźbie a nawet tańcach, przyszedł czas na tkaninę artystyczną. Chociaż patrząc na prace, które wypełniły przestrzeń czeladzkiej galerii „Elektrownia” trudno mówić wyłącznie o tkaninie, skoro zobaczyć można kompozycje z połaci skóry, z papieru japońskiego, rozmaitych włókien a także instalacje.
Grupa „Przekaz” chociaż działa w regionie śląskim od 20 lat , to jej członkowie reprezentują także Kraków, Wrocław, Pomorze, a nawet Niemcy. Tą wystawą „Przekaz” zainaugurował swój rok jubileuszowy. Artyści związani z tą grupą prezentowali z sukcesami swoje dzieła podczas międzynarodowych i krajowych konkursów. W „Elektrowni” prace pokazało kilkunastu najwybitniejszych twórców tkaniny, wśród nich: Maria Blotko-Kiszka, Renate Domke, Aleksander Olo Kiszka, Ewa Rosiek-Buszko, Sonia Pryszcz-Botor, Hanna Żywicka, Dominika Rzychoń, Barbara Nachajska Brożek, Violetta Malczyk-Kotarska, Ewa Elżbieta Bergel i Grażyna Malinowska-Krakowczyk. Gościem specjalnym była Teresa Michałowska-Rauszer.
Prócz wysokiej klasy artystycznej pokazanych dzieł, wystawa tkaniny artystycznej w galerii „Elektrownia” przygotowana została również z innego powodu. Jest swoistym powrotem do źródeł – do włókienniczego Zagłębia, gdzie swoje warsztaty na przełomie XIX i XX wieku zakładali łódzcy „królowie bawełny”.
Wystawa „Sztuka włókna – tkanina artystyczna. Grupa Przekaz” towarzyszy 13 Międzynarodowemu Triennale Tkaniny w Łodzi, jak również znalazła się w programie Kongresu Kultury Województwa Śląskiego, który odbywał się w dniach 23-25 września.
Organizatorem wystawy było Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych, które wystawą prac grupy „Przekaz” zainaugurowało 5 rok działalności „Elektrowni”.
Wystawę można oglądać do 30 października 2010 r.
Foto. Zbigniew Sawicz