Galeria „Elektrownia” weszła na Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego
Podczas wczorajszej konferencji przygotowanej w Katowicach przez Urząd Marszałkowski województwa śląskiego i Śląską Organizację Turystyki została ogłoszona lista 6 nowych obiektów, które wyłonione spośród 26 po propozycji weszły Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Odbyło się oficjalne przedstawienie nowych obiektów, wręczenie certyfikatów przynależności do Szlaku Zabytków Techniki oraz podpisanie deklaracji wspólnych działań na rzecz jego rozwoju.
 
W imieniu GSW „Elektrownia” deklarację podpisał prezes Stowarzyszenia Kulturalnych Jan Powałka. Do udziału w konferencji zaproszeni zostali również przedstawiciele obiektów (Czeladź reprezentowały także: sekretarz Miasta Dorota Bąk, Wiesława Konopelska – wiceprezes Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych i Joanna Wewióra z Muzeum Saturn), Urzędu Marszałkowskiego województwa śląskiego oraz Śląskiej Organizacji Turystycznej.



Na liście znalazła się Galeria Sztuki „:Elektrownia” w Czeladzi oraz cieszyńskie Muzeum Drukarstwa, Wieża Wyciągowa Szybu Prezydent w Chorzowie, Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, Huta Szkła w Zawierciu i Elektrociepłownia Szombierki z Bytomia. Jak podkreślił podczas konferencji wicemarszałek Zbyszek Zaborowski obiekty te najlepiej spełniają kryteria wyboru, wśród których znajdują się m.in. trwałość finansowania, wartość historyczna obiektu, dostosowanie do obsługi ruchu turystycznego, a przede wszystkim dostępność i unikalny charakter obiektu.

Szlak Zabytków Techniki liczy obecnie 36 obiektów zlokalizowanych na terenie Śląska i związanych z różnymi gałęziami przemysłu. Dzięki różnorodności i unikalności poszczególnych propozycji stanowi oryginalny produkt turystyczny nie tylko w skali krajowej, ale i europejskiej.

„Zainteresowanie Szlakiem Zabytków Techniki jest w tej chwili ogromne, szlak cały czas się rozwija i będzie się rozwijał. Jest bardzo ważnym ogniwem w promocji Województwa Śląskiego” – podkreślił Adam Hajduga wicedyrektor Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego.
Od czasu udostępnienia Szlaku dla turystów, zdobył on liczne prestiżowe nagrody i wyróżnienia w kraju i za granicą. W 2007 roku został nagrodzony Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej, a w 2008 r. przyznawanym po raz pierwszy Złotym Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej. Na początku 2010 roku Szlak został włączony  do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH).
W 2010 roku markowy produkt turystyczny śląskiego uhonorowany zdobywając Złoty Medal MTP podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich przyznawanym najlepszym produktom turystycznym w kraju.
Oficjalna strona Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego: www.zabytkitechniki.pl

Portal turystyczny województwa śląskiego
www.gosilesia.pl (zakładka turystyka industrialna)
Udostępnił - Wojciech Maćkowski (Kierownik Wydziału Promocji Miasta) - 2010-11-05 12:31:24
Opublikował - Wojciech Maćkowski (Kierownik Wydziału Promocji Miasta) - 2010-11-05 12:31:24