Jesienne spotkania w Bibliotece
Powakacyjne spotkania biblioteczne w Filii nr 1 były zróżnicowane tematycznie. Wrześniowe zajęcia literacko-plastyczne dotyczyły uroków jesieni. Sześciolatki z Przedszkola nr 7 wysłuchały wierszyków i obejrzały książeczki o tej porze roku. Wykonane przez nich jadalne podgrzybki i maślaki oraz trujące muchomorki do dziś przypominają w Bibliotece o tym spotkaniu, a wystawka prac  na temat „Jesiennych wariacji z liści” na kilka tygodni ozdobiła biblioteczne miejsce wystawowe.
 
Z radością powitaliśmy pięciolatki z tego samego przedszkola, które po raz pierwszy zawitały  „królestwa książek”. Dzieci zapoznały się ze wszystkimi działami biblioteki i z ich różnorodnym księgozbiorem oraz z podstawowymi zasadami korzystania z wypożyczalni i z czytelni. Przedszkolaki obejrzały najatrakcyjniejsze książeczki dla najmłodszych czytelników: z przestrzennymi obrazkami, „grające”, bogato ilustrowane i z ruchomymi elementami. Na pamiątkę spotkania dzieci wykonały kolorowe zakładki do książek z godzinami otwarcia biblioteki.

Wrzesień to miesiąc miodu  i z tej okazji dzieci ze świetlicy Ośrodka  Wsparcia Dziecka i Rodziny wybrały się w podróż do królestwa pszczół. Fachowa literatura pomogła im poznać życie tych owadów i wpływ różnych gatunków miodu na ludzki organizm. Młodym czytelnikom dużą radość sprawiło smakowanie słodkich przysmaków oraz grupowa praca plastyczna w formie dekoracji ściennej z motywem pszczół.
W zajęciach „Jan Brzechwa – poeta dziecięcej radości” udział wzięła kolejna grupa sześciolatków.  Dzieci wykonywały prace plastyczne nawiązujące do czytanych  wierszyków.

Nawiązując do października, jako miesiąca dobroci dla zwierząt, dzieci ze świetlicy Ośrodka  Wsparcia Dziecka i Rodziny poznawały książki popularnonaukowe o zwierzętach i ich roli w życiu człowieka. Przygotowały również makietę ze zwierzęcą orkiestrą, która ozdobiła wnętrze czytelni. W tej tematyce mieściło się też spotkanie z grupą pięciolatków z Przedszkola nr 7 z okazji Dnia Kundelka zatytułowane „Dobrze mieć przyjaciela”, które   było okazją do pogawędki o czworonożnych pupilach oraz cechach jakie powinien posiadać odpowiedzialny właściciel. Dzieci rysowały zabawne rysunki piesków w oparciu o instrukcję zawartą w wierszu A. Kuhny pt. „Portrecik psa”. A na zakończenie przedszkolaki   obejrzały okolicznościową wystawkę „Do serca przytul psa”.

Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodziliśmy z  pięciolatkami z Przedszkola nr 7. Dzieci doskonale pamiętały postacie misiów, misiaczków, niedźwiadków będących bohaterami filmów, kreskówek i bajeczek. Misiowe zabawy i zaproszenie na „małe co nieco” umiliło przedszkolakom czas spędzony w Bibliotece.

Dzień Osób Niepełnosprawnych obchodzony w listopadzie był pretekstem do spotkania z grupą sześciolatków z zaprzyjaźnionego Przedszkola nr 7. Wysłuchane przez przedszkolaków opowiadanie  „Niepełnosprawna pszczółka Basia” wywołało żywą dyskusję na temat niepełnosprawności i uwrażliwiło małych słuchaczy na ten problem. Na zakończenie dzieci wykonały pszczółki z naderwanymi skrzydełkami.

Rocznica przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Deklaracji Praw Dziecka i zbliżający się Dzień Ochrony Praw Dziecka jest w Polsce wciąż mało popularny, dlatego zaprosiliśmy dzieci ze świetlicy Ośrodka  Wsparcia Dziecka i Rodziny na spotkanie „My też mamy swoje prawa”. Dziecko znające swoje prawa jest w stanie świadomie z nich korzystać. To niezwykle ważne, bo w ten sposób budujemy społeczeństwo obywatelskie. Jednocześnie dziecko świadome swoich praw jest w stanie łatwiej obronić się przed przemocą, krzywdzeniem, dyskryminacją, gdyż wie, że ma do tego prawo i że są instytucje, które powinny mu pomóc. Uczestnicy zajęć poznali swoje prawa w literackiej, wierszowanej formie oraz utworzyli drzewo, którego gałęzie stanowiły poszczególne prawa dziecka. Temat spotkania był okazją do rozmowy o sytuacji dzieci na świecie i o przypadkach łamania ich praw. Na koniec każdy z podopiecznych świetlicy zilustrował wybrane przez siebie prawo odpowiednim obrazkiem.

Każde spotkanie biblioteczne jest okazją do prezentacji zbiorów Biblioteki   odpowiednio dobranych do tematu zajęć oraz okazją do kontaktu z wartościową literaturą dziecięcą dostosowaną do wieku uczestników. A poprzez prace plastyczne dzieci mają również możliwość swobodnego wypowiedzenia własnych przemyśleń i doznań.

Miejska Biblioteka Publiczna w Czeladzi
Udostępnił - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2010-12-01 08:02:04
Opublikował - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2010-12-01 08:02:04
Zmienił - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2010-12-01 08:07:16