Nowy podział statystyczny - podregion sosnowiecki
Prawdopodobnie od początku 2008 r. wejdzie w Polsce w życie nowy podział statystyczny zgodny z unijną Nomenklaturą Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych (NUTS). Dotychczasowy - przewidujący podział kraju m.in. na 44 podregiony - nie spełniał m.in. unijnego kryterium liczebności ich mieszkańców.
 

Kryteria NUTS zakładają, że statystyczne podregiony powinno zamieszkiwać od 150 tys. do 800 tys. osób. Wiele z polskich podregionów liczy jednak znacznie więcej mieszkańców. Tak jest m.in. w woj. śląskim, gdzie np. liczący ponad 2 mln mieszkańców podregion centralny - nie jest porównywalny z podregionami innych krajów europejskich.

„Mamy złożony wniosek, który dzieli obecny śląski podregion centralny na pięć podregionów statystycznych - sosnowiecki, katowicki, tyski, bytomski i gliwicki. Łącznie z podregionami częstochowskim, bielskim i rybnickim, będzie więc osiem jednostek - liczących od 400 tys. do 800 tys. mieszkańców” - mówił podczas konferencji prasowej w Sosnowcu marszałek woj. śląskiego, Janusz Moszyński.

Nowy podział jest zgodny z oczekiwaniami m.in. samorządowców Zagłębia Dąbrowskiego - zabiegali by miasta, które wspólnie stworzyły i realizowały własną Strategię Zrównoważonego Rozwoju (m.in. Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Będzin i Zawiercie), funkcjonowały jako jednolity podregion. Do tej pory powiaty będziński i zawierciański należały do podregionu częstochowskiego.

„Celem tworzenia jednostek statystycznych NUTS na poziomie podregionów, jest zbieranie danych do projektów odpowiadających lokalnym zapotrzebowaniom, uwzględniającym związki kulturowe, historyczne, geograficzne, społeczne czy infrastrukturalne” - powiedział poseł PO Grzegorz Dolniak.

Podkreślił, że nowy podregion sosnowiecki, wciąż będzie jednym z najliczniejszych - ok. 800 tys. mieszkańców - pozwoli jednak na zachowanie jedności historycznej i społecznej, która w Zagłębiu Dąbrowskim jest bardzo mocno odczuwana. Ułatwi też planowanie i wspólne aplikowanie zagłębiowskich gmin do funduszy strukturalnych na realizację projektów ponadlokalnych.

Nowy - oczekiwany przez Komisję Europejską - podział na podregiony zwiększy w Polsce z 44 do 66 liczbę jednostek tej klasyfikacji. Podział NUTS zakłada pięć poziomów, z których pierwszy to regiony (w Polsce jest ich sześć), drugi to obecne województwa, trzeci to podregiony - grupy powiatów, czwarty - powiaty, a piąty - gminy.

Projekt podziału zakładający odrębne traktowanie statystyk w 66 podregionach powstał w 2006 r. w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, został już przesłany do zaopiniowania przez instytucje europejskie. Jeśli Komisja Europejska i Eurostat nie wniosą do niego żadnych uwag, zacznie obowiązywać od początku 2008 r.
Udostępnił - Wojciech Maćkowski (Kierownik Wydziału Promocji Miasta) - 2007-02-26 09:20:55
Opublikował - - 2007-02-26 09:17:58
Zmienił - Wojciech Maćkowski (Kierownik Wydziału Promocji Miasta) - 2007-02-26 09:21:45