"Choinki jedynki"
Grudniowe zajęcia literacko-plastyczne w Filii nr1 Biblioteki Publicznej rozpoczęły się od zapoznania dzieci z Przedszkola nr 7 z tematyką bogactw naturalnych naszego kraju, a okazją do takiego spotkania był Dzień Górnika. Przedszkolaki  dowiedziały się o sposobach wydobywania i wykorzystania przez człowieka skarbów  ziemi  czyli węgla i soli,  z ogromnym zainteresowaniem obserwowały doświadczenia (np. czy sól i węgiel rozpuszczają się w wodzie?), odgadywały nazwy  górniczych przedmiotów,  oglądały  górniczy strój  roboczy i galowy, a także  ekwipunek  górnika. Następnie, z dużym zaangażowaniem szkicowały węglem rysunki przedstawiające pracę w kopalni.

 

W długie zimowe wieczory chętniej słucha się bajek, dlatego bibliotekarze z Filii 1 zaprosili podopiecznych  świetlicy Ośrodka Wsparcia Dziecka i Rodziny na spotkanie poświęcone baśniom braci Grimm. Dzieci  poznały wiele ciekawostek z życia autorów,  obejrzały różne wydania ich baśni, zapoznały się z wybranymi tekstami. Na podstawie tych tekstów rozwiązywali krzyżówki, rebusy i quizy oraz rysowali ilustracje do wybranej baśni.
W spotkaniu z mikołajowymi historyjkami uczestniczyli uczniowie ze świetlicy Szkoły Podstawowej nr 2.  Były opowiadania o św. Mikołaju,  malowanie farbami i ozdobi lanie postaci Mikołaja  różnymi dodatkami. Mikołajkowe prace plastyczne stanowiły  przedświąteczną dekorację biblioteki.
Grudzień to przede wszystkim czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia, stad przedświąteczne spotkania, z przedszkolakami z Przedszkola nr 7 i uczniami z klas I Szkoły Podstawowej nr 2, przebiegły pod hasłem  Bo Wigilia od opłatka się zaczyna. Uczestnicy rozmawiali  o tradycjach świątecznych w Polsce i na świecie, zapoznali się z historią szopek, poznawali pieśni i wiersze związane z tym okresem,   a wspólne kolędowanie podkreślało świąteczny klimat. Ogromną frajdę sprawiło strojenie kartonowych choinek ozdobami i łańcuchami wykonanymi przez dzieci. Pięknie przystrojone choinki można było oglądać w styczniu na wystawce w Filii nr 1.

Przypadający na początku roku Dzień Kubusia Puchatka był dobrą okazją do spotkania z tym  misiem o bardzo małym rozumku. Dzieci uważnie wysłuchały historii powstania książki i postaci Kubusia, nauczyły się magicznego zaklęcia, rozwiązywały zagadki umieszczone w „miodowym słoiku”,  układały misiowe puzzle,  wykonały chatki Puchatka z wykorzystaniem techniki origami. Na zakończenie spotkania była degustacja różnych gatunków miodu.   
Z okazji Dnia Filatelisty dzieci ze świetlicy Ośrodka Wsparcia Dziecka i Rodziny wzięły udział w zajęciach  poświęconych historii poczty i znaczków.  Pokaz multimedialny, oglądanie książek i klaserów ze znaczkami wzbudziły żywe zainteresowanie tą tematyką wśród uczestników. Chętnie odpowiadali na pytania dotyczące pracy na poczcie, sposobu wysyłania listów i paczek.  Możliwe, że własnoręcznie wykonane znaczki techniką wydzieranek zachęcą naszych młodych czytelników do  kolekcjonowania znaczków pocztowych, kart pocztowych, okolicznościowych kopert i stempli.

Podczas ferii znaczna część dzieci pozostała w miejscu zamieszkania. Z myślą o nich w bibliotece zostało przygotowane spotkanie dotyczące bezpieczeństwa zabaw na śniegu.  W liście „Pani Zima” przypomniała dzieciom o odpowiednim ubiorze i sportowym zachowaniu podczas zabaw na śniegu. W czasie zajęć „młodzi naukowcy” przeprowadzili doświadczenie mające na celu wyjaśnienie, czy śnieg jest tak czysty, na jaki wygląda. Ulepione przez dzieci bałwanki z plasteliny, po zanurzeniu w słoiczkach z wodą i brokatem, utworzyły oryginalne zimowe kompozycje.
Udostępnił - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2011-02-14 12:59:49
Opublikował - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2011-02-14 12:59:49
Zmienił - Jakub Szwedowski (Wydział Promocji Miasta) - 2011-02-16 08:57:59