Wizjoner kina – Lech Majewski gościem biblioteki
W poniedziałek 11 kwietnia br. Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu zaprasza do Auli Biblioteki Głównej (wejście od ul. Kościelnej) na niezapominany wieczór z Lechem Majewskim, wybitnym reżyserem filmowym i teatralnym, pisarzem, poetą i malarzem.
 
W programie: projekcja filmu Dagmary Drzazgi „Lech Majewski – świat według Bruegla” nagrodzony Prix Italia na festiwalu w Turynie. Rozmowę z reżyserem poprowadzi prof. Tadeusz Miczka. Prowadzenie imprezy red. Jacek Filus. Wstęp wolny.

Najnowsza produkcja śląskiego twórcy „Młyn i krzyż” (polska premiera 18 marca 2011) to współczesne odczytanie słynnego obrazu Petera Bruegla „Droga krzyżowa”. To jedna z pierwszych polskich produkcji wykorzystująca technikę 3D oraz technologię CGI.  Jak podkreśla  Laurence Kardish z  The Museum of Modern Art, New York  „W jego pracach absurd styka się z metafizyką, sacrum z profanum. A wszystko ukształtowane zostało przez głęboką filmową wrażliwość”.

Lech Majewski urodził się 30 sierpnia 1953 roku w Katowicach. Należy do członków Gildii Reżyserów Amerykańskich i Europejskiej Akademii Filmowej. Ukończył studia na Wydziale Reżyserii PWSFTViT w Łodzi. Studiował również malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych. Już podczas studiów zrealizowana przez Majewskiego etiuda dokumentalna „Grand Hotel” (1975) zdobyła Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Filmowych. Jego dyplomem stała się nowela „Zwiastowanie” w filmie fabularnym „Zapowiedź ciszy".
Wydał również kilka tomików wierszy m.in.: „Baśnie z tysiąca nocy i jednego miasta", „Poszukiwanie raju". Pisał także powieści, najbardziej znane to: „Szczury Manhattanu",  „Pielgrzymka do Grobu Brigitte Bardot cudownej". Jego powieść „Kasztanaja" stała się podstawą scenariusza filmu pt. „Lot świerkowej gęsi" zrealizowanego w USA.  Samodzielnym debiutem fabularnym Majewskiego stał się „Rycerz” (1980) wysoko oceniony w Wielkiej Brytanii i USA. Reżyseruje także spektakle operowe, będąc jednocześnie twórcą scenariusza, libretta, scenografii, a także muzyki. 

Do najwybitniejszych osiągnięć w tej dziedzinie należy wystawienie wspólnie z Krzysztofem Pendereckim „Ubu króla" za którego otrzymali kilkanaście nagród w tym Złotą Maskę i Złotego Orfeusza. Jest producentem i scenarzystą filmu „Basquita - taniec ze śmiercią" w reżyserii Juliana Schnabla. Za film „Wojaczek" opowiadającym o życiu tragicznie zmarłego poety, Majewski otrzymał ponad 20 nagród, m.in. Nagrodę Europejską w Strasburgu, a w Barcelonie Międzynarodowa Federacja Klubów Filmowych uznała „Wojaczka" za Najlepszy Niezależny Film Europejski roku 2000.
Udostępnił - Jakub Szwedowski (Wydział Promocji Miasta) - 2011-03-31 08:40:32
Opublikował - Jakub Szwedowski (Wydział Promocji Miasta) - 2011-03-31 08:40:32
Zmienił - Jakub Szwedowski (Wydział Promocji Miasta) - 2011-03-31 09:08:58