Szlak zabytków techniki – priorytetem także dla Zagłębia
Przedwczorajsza konferencja pokazała, jak wielką  atrakcją turystyczną dla Zagłębia może być Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Dotyczy to nie tylko powstającego subszlaku zagłębiowskiego ale także zaistnienia gmin zagłębiowskich podczas INDUSTRIADY czyli Święta Szlaku Zabytków Techniki.
 
Na ten temat mówili Agnieszka Sikorska dyrektor Śląskiej Organizacji Turystycznej i dr Adam Hajduga wicedyrektor Wydziału Promocji i Współpracy z Zagranicą Urzędu Marszałkowskiego oraz Krzysztof Malczewski starostwa Powiatu Będzińskiego.  Dla miast oraz gospodarzy poindustrialnych obiektów nie lada gratką tegorocznej Industriady  jest patronat stacji telewizyjnej Discovery Chanel, a także powstałe spoty reklamujące Industriadę na kanale You Tube. Wśród pięciu spotów powstałych w obiektach SSTZ jest także film zrealizowany w Galerii Sztuki Elektrownia w Czeladzi. To duże wyróżnienie dla naszego obiektu!



Podczas konferencji mówiono nie tylko o Szlaku Zabytków Techniki, ale także o rewitalizacji obiektów i terenów poprzemysłowych. O aspekcie socjologicznym i społecznych  kosztach rewitalizacji  mówiła prof. Kazimiera Wódz – prorektor Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej,  o „złotym wieku” Saturna – prof. WST Jacek Owczarek, o zrównoważonym rozwoju środowiska człowieka – prof. Mieczysław Chorąży – wybitny lekarz ale także pasjonat ratowania miejsc poprzemysłowych, natomiast o szansach Śląska i Zagłębia kontekście turystyki industrialnej mówił Dariusz Walerjański – kierownik Międzynarodowego Centrum Dokumentacji i Badań Nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki w Zabrzu.



O kontynuacji tego mającego duże szanse powodzenia przedsięwzięcia jakim Industriada i szlak , zapewniała zebranych w swoim wystąpieniu, burmistrz Czeladzi Teresa Kosmala. W różnorodnym programie konferencji znalazł się czas na wystąpienia zaproszonych gości, m.in. prezydenta Sosnowca Kazimierza Górskiego, Ryszarda Bonisławskiego z Centrum Informacji Turystycznej w Łodzi, Marka Pierzaka z  Akademii Sztuki Kulinarnej w Czeladzi, Johanna Brosa z Galerii „Szyb Wilson” oraz przedstawicieli Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych prowadzącego galerie „Elektrownia”. Konferencji wysłuchała prof. Halina Taborska – prorektor Polskiego Uniwersytetu w Londynie, dyrektor Instytutu Kultury Europejskiej, po raz pierwszy goszcząca na Śląsku. Uczestnicy konferencji uznali, że potrzebna była publiczna debata na temat ochrony i sposobu wykorzystania istniejących obiektów w Zagłębiu, a czeladzka konferencja dobrym tego początkiem.

W gronie zaproszonych gości obecni byli m.in. senator Zbigniew Szaleniec, przewodnicząca Rady Miejskiej Jolanta Moćko, wiceprzewodniczący RM Dominik Penar, radni Rady Powiatu Będzińskiego, przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, instytucji kultury oraz stowarzyszeń miast i gmin zagłębiowskich.

Patronat honorowy nad konferencją sprawował marszałek województwa śląskiego.

Organizatorem konferencji było Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych, a współorganizatorami Miasto Czeladź,  Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Starostwo Powiatowe w Będzinie i Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

 
Udostępnił - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2011-06-03 07:51:20
Opublikował - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2011-06-03 07:51:20
Zmienił - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2011-06-03 08:10:38