Zespół Szkół nr 2 w Czeladzi przystąpił do Glocal Tour
Zespół Szkół nr 2 w Czeladzi przystąpił do - Glocal Tour, który jest 3-letnim projektem międzynarodowym finansowanym przez Komisję Europejską, a realizowany przez Salezjański Wolontariat Misyjny-Młodzi Światu (SWM Youth for the World) w partnerstwie z takimi organizacjami jak: Peace Action, Training and Research Institute z Rumunii (PATRIR), Verein Niedersächsischer Bilungsinitiativen e.V.(VNB) – Niemcy, oraz Volontariato Internazionale per lo Sviluppo (VIS) z Włoch.
 
Szkoła realizowała po kolei wytyczne z międzynarodowego projektu. Pierwszym elementem działania był konkurs dla uczniów i nauczycieli.  Polegał on na stworzeniu gazety, gry planszowej i wystawy szkolnej poruszającej problematykę Milenijnych Celów Rozwoju. Z każdego startującego kraju wybrano jedną najlepszą gazetę, grę i wystawę. W Polsce najlepszą gazetę wydała właśnie nasza szkoła. Opiekunem młodych dziennikarzy była Elżbieta Wyderka.   Placówka otrzyma w 1 etapie nagrodę finansową w wysokości 500 euro, która ma być wykorzystana na zakup najbardziej potrzebnych rzeczy dla uczniów w szkole.  
Gazeta będzie publikowana podczas trwania ekspozycji, najpierw w Polsce, potem za granicą, rozpoczynając od Rumunii.

Głównym celem projektu jest zwiększenie wykorzystania „edukacji rówieśniczej”  jako narzędzia podnoszenia świadomości studentów europejskich oraz stworzenie wspólnego podejścia do edukacji rozwojowej wśród nauczycieli. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez przeniesienie lokalnych pomysłów na poziom myślenia globalnego, a w konsekwencji, zachęci do interakcji pomiędzy młodzieżą i nauczycielami.

Problematyka poruszana w projekcie to głównie tematy związane z Milenijnymi Celami Rozwoju, a w szczególności takie kwestie jak: ubóstwo, dostęp do edukacji, zdrowie matek i dzieci, zwalczanie chorób, równość płci oraz idea zrównoważonego rozwoju. W związku z tym, Milenijne Cele Rozwoju są postrzegane jako wspólne wyzwanie, zwłaszcza w kontekście dzieci i młodzieży. Uczestnicy projektu starają się przyjrzeć globalnym procesom i poznać ich wpływu na życie i rozwój różnych społeczeństw.

Szczegółowe cele projektu to:
-Promowanie Edukacji Rozwojowej jako element naszej wspólnej europejskiej tożsamości w starych i nowych państwach członkowskich;

-Inspirowanie nauczycieli i dostarczając im motywacji do działania i aktywnego zaangażowania w realizacji i promocji uczciwych relacji Północ-Południe. Chcąc to osiągnąć chcemy stworzyć i dostarczyć nowe narzędzia, metody i pomysły związane z Edukacją Rozwojową, w szczególności te opracowane na szczeblu lokalnym przez nauczycieli;

-Wzmacnianie pozycji młodych ludzi do aktywnego udziału w globalnych wyzwaniach, jak również wprowadzenie głosu młodych ludzi do dyskusji na temat kwestii związanych z rozwojem.
Główne działania:

-Konkursy dla uczniów i nauczycieli,

-e-learning dla nauczycieli w zakresie tematów związanych z Edukacją Rozwojową i Milenijnymi Celami Rozwoju prowadzony przez partnera projektu z Włoch,

-Spotkania nauczycieli i absolwentów e-learningu we Włoszech,

Glocal Tour w Polsce i Rumunii - mobile wystawa ukazująca współczesne wyzwania globalne,  peer 2 peer czyli przestrzeń wymiany wiedzy i doświadczenia dla uczniów.
 
Udostępnił - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2011-06-09 08:19:58
Opublikował - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2011-06-09 08:19:58
Zmienił - Jakub Szwedowski (Wydział Promocji Miasta) - 2011-06-10 19:16:36