Nowe media w bibliotece dla młodzieży
5 czerwca, w warszawskiej Mediatece Start – Meta odbyło się szkolenie dla bibliotekarzy „Nowe media w bibliotece dla młodzieży”. W zajęciach brał udział   pracownik MBP w Czeladzi.
 
Gospodarzem warsztatów był dyrektor Mediateki – Karol Tomaka, który opowiedział o sposobach prowadzenia zajęć z czytelnikami w tutejszej bibliotece. Start – Meta to nowoczesna, w pełni skomputeryzowana placówka biblioteczna. Jej zadaniem jest udostępnianie wiedzy z różnych dziedzin nauki z wykorzystaniem takich nośników jak : książki, płyty CD, DVD, analogowe. Nowoczesna biblioteka to nie tylko placówka, w której można wypożyczyć książki, lecz także miejsce spotkań kulturalnych, projekcji filmowych czy spektakli teatralnych (do czego służy specjalnie zaprojektowana Sala Kinoffa).

Mediateka, będąca przykładem ośrodka edukacyjnego na miarę XXI w. posiada pięć pracowni do prowadzenia zajęć z dziećmi i młodzieżą – tzw. MultiCentrum. W mini laboratorium MultiScience można zdobyć wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych. Pracownia techniczna, MultiTech, wyposażona jest w modele najnowszych robotów wykorzystywanych we współczesnym przemyśle. W sali o nazwie MultiMusic, dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu komputerowemu można komponować i nagrywać własne utwory muzyczne. W pracowni MultiArts młodzież poznaje narzędzia służące do rysowania, edycji zdjęć i tworzenia grafiki komputerowej.

Uczestnicy warsztatów zwiedzili również część biblioteki przeznaczoną dla najmłodszych czytelników tzw. moduł MultiKid. Jest to przeszklona pracownia, otoczona bieżnią, po której można okrążyć całą Mediatekę od punktu Start, aż do Mety. W sali tej odbywają się zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci do lat 7. Ulubionym miejscem przedszkolaków jest Wykrzyknik – pomieszczenie dźwiękochłonne, z urządzeniami do mierzenia skali głosu, gdzie można krzyczeć do woli wyładowując nadmiar emocji. Instytucja posiada również ogólnie dostępny, napędzany energią słoneczną Plac Zabaw.

Podczas tworzenia Mediateki wzorowano się na filii Książnicy Hamburskiej – Hoeb4U.  Obecna na spotkaniu dyrektorka Hoeb4U, Janette Achberger, opowiedziała bibliotekarzom o technikach pracy z niemiecką młodzieżą. Według niej biblioteki mają być miejscami rozrywki, dającymi ludziom alternatywę spędzenia wolnego czasu. Jest to „Biblioteka na luzie”, która świadomie rezygnuje z wszelkich odwołań do szkoły. Brak w niej podręczników i lektur szkolnych. Można za to pograć tu na konsolach do gier, czytać czasopisma, czy wypożyczyć ciekawą powieść.

Z ogromną ciekawością  uczestnicy warsztatów   testowali najnowsze konsole z kontrolerem ruchu,  urządzenia przekazujące obraz trójwymiarowy, czy też ekrany dotykowe  wykorzystywane w mediatekach.
Na zakończenie  każdy uczestnik otrzymał na pamiątkę najnowszą książkę Moniki Szwai „Nie dla mięczaków” (do wypożyczenia w czeladzkiej bibliotece).
Udostępnił - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2011-07-01 12:36:51
Opublikował - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2011-07-01 12:36:51