Pierwsze efekty programu pomocy

Wprowadzony w życie program pomocy udzielonej najemcom mieszkań gminnych w wychodzeniu z długów czynszowych, o którym pisaliśmy w poprzednim wydaniu Echa Czeladzi, został bardzo życzliwie odebrany przez mieszkańców i spotkał się z pozytywną reakcją wśród lokatorów mieszkań komunalnych. 

 
Artykuł opublikowany na ten temat w czerwcu  wywołał zainteresowanie wśród zadłużonych najemców, którzy teraz chętnie zgłaszają wolę wyjścia z trudnej sytuacji,  spowodowanej uchylaniem się od obowiązku systematycznego wnoszenia opłat czynszowych za wynajmowane mieszkania.

Wprowadzony w życie program pomocy udzielonej najemcom mieszkań gminnych w wychodzeniu z długów czynszowych, o którym pisaliśmy w poprzednim wydaniu Echa Czeladzi, został bardzo życzliwie odebrany przez mieszkańców i spotkał się z pozytywną reakcją wśród lokatorów mieszkań komunalnych. Artykuł opublikowany na ten temat w czerwcu  wywołał zainteresowanie wśród zadłużonych najemców, którzy teraz chętnie zgłaszają wolę wyjścia z trudnej sytuacji,  spowodowanej uchylaniem się od obowiązku systematycznego wnoszenia opłat czynszowych za wynajmowane mieszkania.

Zespoły mediacyjne w Zakładzie Budynków Komunalnych, w przyjaznej atmosferze codziennie odbywają po kilka spotkań z najemcami mieszkań gminnych.  Sytuacja każdego zadłużonego najemcy rozpatrywana jest indywidualnie i stosownie do  jego sytuacji materialnej i życiowej a proponowana pomoc polega na  wspólnym znalezieniu odpowiedniej formy spłaty długu wobec gminy. Członkowie zespołów mediacyjnych we współpracy z Urzędem Miasta, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej i innymi jednostkami organizacyjnymi gminy w fachowy sposób doradzają możliwość wyjścia z zagrożenia utraty mieszkania. Najemcy zyskują gwarancję, że wyjście z problemu zadłużenia istnieje i jest całkowicie możliwe, jeżeli tylko wykażą ze swej strony właściwe zaangażowanie w sprawę spłaty długu.

W ciągu kilku dni od wprowadzenia w życie programu pomocy zaczął on przynosić oczekiwane przez gminę rezultaty.

Już w pierwszym tygodniu lipca, na zaproszonych do mediacji 50 najemców mieszkań komunalnych zgłosiły się 24 osoby, z którymi zostały zawarte porozumienia o rozłożeniu długu czynszowego na  raty w wysokości dostosowanej do możliwości finansowych ich gospodarstw domowych. Trzy osoby całkowicie spłaciły zadłużenie za mieszkanie na łączną kwotę 16 505,- zł, a dwanaście osób uregulowało dług  w części na łączną kwotę 13 025,- zł.

Rozłożenie długu czynszowego na raty nie jest jedyną formą pomocy dla niezamożnych lokatorów.

Na mocy zarządzenia Burmistrza Miasta Nr 106/2011 z dnia 1 lipca 2011r. zachodzi możliwość spłaty zadłużenia czynszowego za lokale komunalne w formie świadczenia rzeczowego.

Zespoły mediacyjne ZBK pomagają dłużnikowi w wyszukaniu odpowiednich dostosowanych do jego możliwości prac porządkowych, usługowych lub innych drobnych prac możliwych do wykonania na rzecz gminy w jej jednostkach. Koordynują one również realizację zawartych porozumień z zadłużonym najemcą na wykonanie przez niego prac na rzecz  spłaty zadłużenia. W pierwszym tygodniu lipca tą formę spłaty zadłużenia zadeklarowały  2 osoby.

Inną proponowaną formą pomocy jest wyszukanie poprzez bank zamian prowadzony przez ZBK kontrahenta do zamiany mieszkania na mniejsze, a co za tym idzie tańsze w utrzymaniu

Oferowane formy pomocy znajdują zainteresowanie nie tylko wśród osób, które zostały zaproszone do mediacji w sprawie spłaty długu. Wielu najemców zgłasza się do Zakładu Budynków Komunalnych bez zaproszenia. Z własnej inicjatywy dzielą się swoimi życiowymi problemami, które utrudniają im opłacanie czynszu na bieżąco i samodzielnie poszukują sposobu wyjścia z zadłużenia.

Udzielaniu pomocy lokatorom w wyborze istniejących możliwości wyjścia z długów czynszowych przy wykorzystaniu wprowadzonych przez gminę metod, towarzyszy prowadzony przez ZBK system monitoringu realizacji zobowiązań, jakie zadeklarowali zadłużeni najemcy wobec gminy. Szczegółowy monitoring pozwala nadzorować indywidualnie każdą wpłatę dokonaną przez najemców  w kolejnym miesiącu. Warunkiem wyjścia z zadłużenia czynszowego jest systematyczne i rzetelne wywiązywanie się z deklaracji zawartych z administratorem, porozumień zarówno o rozłożeniu długu na raty, jak i o podjęciu prac na rzecz gminy, czy dokonaniu zamiany mieszkania z wyszukanym przez bank zamian kontrahentem.

Wprowadzony program spełnia zadanie uświadamiania najemcom ich obowiązku systematycznego regulowania czynszu, jako warunku niezbędnego do dalszego korzystania z posiadanego mieszkania w przyszłości bez ryzyka rozwiązania umowy najmu i eksmisji.
Udostępnił - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2011-08-16 07:49:33
Opublikował - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2011-08-16 07:49:33
Zmienił - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2011-08-16 07:52:45