Z archiwów kościelnych o Czeladzi
Okres  wojny to czas ciągle jeszcze do końca nieodkrytych wielu faktów, zdarzeń, ludzkich  losów. Budzi tym większe zainteresowanie, im bliższych spraw nam dotyczy. A jeśli odnosi się do kwestii związanych z naszą małą ojczyzną-miejscem gdzie żyjemy,  mieszkamy,  wznieca naszą ciekawość  najbardziej.

 
Takiej właśnie problematyki dotyka najnowsze wydawnictwo o Czeladzi autorstwa księdza Mariusza Trąby pt. „Czeladź w latach II wojny światowej (1939-1945)”, którego promocja odbyła się dnia 13.01.2012 r. o godz. 17.00 w Muzeum Saturn w Czeladzi. Spotkanie z autorem , w którym uczestniczyli mieszkańcy Czeladzi, przedstawiciele instytucji miejskich, dyrektorzy szkół, nauczyciele, księża, a także członkowie organizacji i stowarzyszeń, było okazją do weryfikacji własnej wiedzy o mieście z tamtych lat oraz wymiany poglądów. Nie obyło się bez żarliwej dyskusji  na temat osób, zdarzeń, przytoczonych w książce.

Warto zaznaczyć, że książka Mariusza Trąby stanowi zbiór autentycznych dokumentów z okresu wojny i okupacji (głównie prowadzonych przez władze kościelne oraz wydawanych przez niemieckie władze okupacyjne). Znajdują się wśród nich zarówno kroniki parafialne, listy, sprawozdania  pisane przez księży, rozporządzenia  świeckie, spisy wiernych i prześladowanych, jak  również  unikatowe fotografie z tamtych czasów . Uderza  ich niesamowite bogactwo , autentyczne portrety ludzi, miejsc, wypadków nadające  tej pozycji niesłychaną autentyczność.



Nazwiska pracujących  tu księży :Sobczyński, Spyrzyński, Przybylski, Sowula, Zasadzin i inne,  zdjęcia z I Komunii Św. dzieci i procesji Bożego Ciała z ich udziałem,  wygłaszane z ambony apele i świeckie informacje, m.in. o budowie krytych rowów przeciwlotniczych , szczepieniu na tyfus, doniosłe wydarzenia  parafialne np. ustanowienie  Ołtarza Matki Bożej w kościele Św. Stanisława  czy wynikające z czasu okupacji jak burzenie ratusza przez Niemców to tylko niektóre fakty zawarte w tej niewątpliwie nietuzinkowej publikacji.
Jak zaznaczył sam autor powinna ona być inspiracją do dalszych działań związanych z opracowaniem  okresu okupacji w kontekście Czeladzi, podobnie  jak dla niego praca nad powstającą dopiero obszerną monografią o Czeladzi  stała się źródłem wiadomości ujętych  w ww. książce.

Przypomnijmy :ks. Mariusz Trąba - dr nauk humanistycznych, mgr teologii, ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i teologiczne na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej oraz adiunkt w Instytucie Historii Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Interesuje się dziejami Kościoła katolickiego w XIX i XX w. Jest autorem licznych artykułów, rozpraw oraz książek na temat dziejów Zagłębia Dąbrowskiego, m.in. „ Kościół nie da się zagrodzić łańcuchami…Uroczystości milenijne w Sosnowcu (20-21 maja 1967)”, Katowice 2007, Koronacja figury Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej 19 maja 1968”, Dąbrowa Górnicza 2008, Parafia św. Barbary w Sosnowcu 1908-2008, red. ks. M. Trąba, Sosnowiec 2008.

Możemy dodać, że w trakcie spotkania promującego książkę  uderzała jego otwartość i życzliwość wobec ludzi, co mamy nadzieję-oprócz niewątpliwych walorów merytorycznych publikacji- przełoży się też na popularność tego najnowszego wydawnictwa o Czeladzi, czego  serdecznie autorowi życzymy, a wszystkim zainteresowanym gorąco polecamy lekturę tej pozycji. Tych zaś , którzy z różnych przyczyn nie dotarli na spotkanie z autorem, informujemy, że mogą ją nabyć w Muzeum Saturn w godzinach pracy naszej placówki.


Udostępnił - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2012-01-17 08:34:06
Opublikował - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2012-01-17 08:34:06
Zmienił - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2012-01-25 08:36:08