Rok obrzędowy w Zagłębiu Dąbrowskim
Muzeum Zagłębia w Będzinie oraz Gimnazjum nr 6 w Sosnowcu w tym roku po raz ósmy zaprasza mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego do wzięcia udziału w konkursie „Rok obrzędowy w Zagłębiu Dąbrowskim”, nad którym patronat honorowy objęła Pani Burmistrz Miasta Czeladź Teresa Kosmala.
 
W tym roku organizatorzy czekają na prace dotyczące wszelkich uroczystości rodzinnych począwszy od narodzin aż do osiemnastych urodzin. Podobnie jak wszystkie poprzednie edycje konkurs regionalny „Rok obrzędowy w Zagłębiu Dąbrowskim –  od narodzin do osiemnastych urodzin” skierowany jest zarówno do młodzieży szkół gimnazjalnych i średnich, ale również do dorosłych mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego. Jednakże w tym roku, po raz pierwszy uczestnicy mogą wybierać formę, w jakiej chcą przedstawić swoje wspomnienia: praca pisemna lub też prezentacja multimedialna. „Staramy się, aby nasz konkurs był atrakcyjny dla młodzieży, dlatego też postanowiliśmy, obok tradycyjnej formy pracy wprowadzić również możliwość przygotowania pokazu multimedialnego” – mówi Ewelina Boroń, organizatorka konkursu i nauczyciel informatyki w sosnowieckim Gimnazjum nr 6.



Prac konkursowa przygotowana na tegoroczny konkurs „Rok obrzędowy …”  powinna zawierać opisy zwyczajów i obrzędów zawiązanych  z urodzinami, imieninami, ale także z innymi uroczystościami ważnymi pod względem religijnym czy społecznym. Dlatego też opracowania mogą dotyczyć również ceremonii pierwszokomunijnej, bierzmowania, pasowania na przedszkolaka, ucznia czy gimnazjalistę.

Mile widziane są wzmianki o potrawach i tradycjach kulinarnych, przebiegu przygotowań do danej uroczystości, opisy wystroju pomieszczenia, zamieszczone zdjęcia, czy krótkie filmy. Ważne jest jednak, aby uczestnicy zawarli w swych pracach opis wybranej uroczystości w relacji trzech pokoleń – np. komunii lub „osiemnastki” dziadka bądź babci, rodziców oraz swojej – tej najbardziej współczesnej.



Organizatorzy mają nadzieję, że wszystkim uczestnikom konkurs „Rok obrzędowy...” pozwoli zgłębić historię swojej rodziny, utrwalić wspomnienia z dzieciństwa. Natomiast powstająca praca przyczyni się zapewne do umocnienia świadomości własnego pochodzenia, odkrycia korzeni, własnej tradycji, która współcześnie często przetrwała jedynie w pamięci ludzi najstarszych. Jest to doskonała okazja do spotkań, opowieści, wspomnień i przejrzenia domowego archiwum w poszukiwaniu ciekawych zdjęć czy dokumentów.

Prace należy dostarczyć do siedziby Muzeum do 5 marca a wszelkie informacje oraz regulamin konkursu „Rok obrzędowy w Zagłębiu Dąbrowskim” można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Zagłębia w Będzinie: www.muzeum.bedzin.pl.
Udostępnił - Robert Rutana (Wydział Promocji Miasta) - 2012-01-20 10:07:14
Opublikował - Robert Rutana (Wydział Promocji Miasta) - 2012-01-20 10:07:14
Zmienił - Robert Rutana (Wydział Promocji Miasta) - 2012-01-20 10:18:48