Partnerstwo w zarządzaniu gminą
Miasto Czeladź zostało zaproszone do programu unijnego „Decydujmy razem. Udział społeczności lokalnych w podejmowaniu decyzji publicznych”. Projekt realizowany jest w latach 2010-2014”. Liderem partnerstwa jest Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, a partnerami są: Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Fundacja Instytutu Spraw Publicznych, Stowarzyszenie CAL, Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych oraz Fundacja „Fundusz Współpracy”.
 
Naczelną ideą  projektu jest upowszechnienie nowoczesnego dobrego rządzenia” poprzez świadome i aktywne uczestnictwo mieszkańców w podejmowaniu decyzji dotyczących ich dzielnicy, gminy, powiatu. Jest to forma partycypacji publicznej, która jest domeną władz otwartych i gotowych na współpracę ze swoimi mieszkańcami.

W Czeladzi koordynatorem projektu jest burmistrz miasta Teresa Kosmala. Wraz ze współpracownikami zaproponowała, by w ramach projektu Czeladź skupiła się na Programie Rozwoju Rodziny i Aktywności Obywatelskiej. W związku z tym 7 marca br. odbyło się  spotkanie  skierowane do członków stowarzyszeń lokalnych, organizacji społecznych, jednostek miejskich, instytucji kultury, zainteresowanych osób indywidualnych, którzy wzięli udział w prezentacji projektu przygotowanej przez Dariusza Polakowskiego z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, reprezentującego również Uniwersytet Ekonomiczny. Prelegent przybliżył uczestnikom pojęcie partycypacji społecznej jako podstawy społeczeństwa obywatelskiego, brania odpowiedzialności za podejmowane decyzje zarówno za sukcesy jak i porażki, dzielenia się kompetencjami, wieloaspektowego dostrzegania lokalnych problemów społecznych, rodzinnych związanych m.in. z wykluczeniem społecznym. Partycypacja jako kreowanie świadomości społecznej, angażowanie się mieszkańców w rozwiązywanie bieżących ale także strategicznych problemów rozwoju gminy czy innej lokalnej społeczności i jako budowanie zaufania społecznego – to  podstawowe kierunki myślenia o programie.

Mówić o dokonanym wyborze burmistrz Teresa Kosmala podkreśliła, że jednym z aspektów był ten wynikający z przepisów prawa o samorządzie, kładący nacisk na udział grup lokalnych w budowaniu strategii rozwoju gminy. By program mógł zostać wdrożony musi zostać spełniony jeden warunek – w kolejnych spotkaniach -  warsztatach  musi uczestniczyć stała grupa osób, by omawiane, badane i oceniane problemy mogły być kontynuowane. - Każde spotkanie odbywać się będzie z udziałem zaproszonych ekspertów – moderatorów – powiedziała Dorota Dobrucka, animator projektu, kierownik Wydziału Promocji Miasta UM.

Kolejne spotkania spotkania zostały zaplanowane w następujących terminach: 11 kwietnia, 14 maja, 25 czerwca, 24 września i 12 listopada. Wszystkie rozpoczynać się będą o godz. 16.00.

Więcej o programie na stronie www.decydujmyrazem.pl a także na stronie internetowej miasta www.czeladz.pl w zakładce „decydujmy razem”.
Udostępnił - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2012-03-15 08:44:00
Opublikował - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2012-03-15 08:44:00
Zmienił - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2012-10-30 09:26:52