Spotkanie z przeszłością miasta
O historii Czeladzi można nieskończenie mówić, a najnowsza muzealna ekspozycja Czeladź w kronikach ks. Sobczyńskiego, której uroczyste otwarcie miało miejsce 11 kwietnia jest tego najlepszym przykładem.
 
Intencją organizatorów było pokazanie prawdziwego skarbu przechowywanego z pietyzmem w archiwum parafii pw. św. Stanisława BiM, jakim jest kronika parafialna skrupulatnie prowadzona przez długoletniego proboszcza księdza prałata Józefa Sobczyńskiego w najtrudniejszych dla nas, Polaków, czasach – okupacji niemieckiej oraz wprowadzania i stabilizacji nowego porządku ustrojowego. Do realizacji wystawy wykorzystany został bogaty materiał ikonograficzny, tak gromadzony z zaangażowaniem przez ks. proboszcza, jak również pochodzący z innych źródeł, doskonale jednak ilustrujący zapisy kronikarskie i co najważniejsze – w znakomitej większości dotąd szerzej nieznany lub publikowany niezmiernie rzadko.

W efekcie powstała wspomniana ekspozycja, odkrywająca zarówno inną perspektywę dziejów miasta i będąca ponadto swoistym towarzyszem w podróży – sentymentalnej, choć niekonwencjonalnej z przenikającymi się dwoma otaczającymi nas światami: duchowym i doczesnym, widzialnym i z tym co niewidzialne. Prezentowane w dużym formacie wystawowym unikalne zdjęcia miasta oraz neoromańskiej świątyni, stanowiące także owoc wielodniowej współpracy z artystą plastykiem Janem Powałką, który dokonał ich cyfrowej rekonstrukcji, nie pozostawiają nikogo obojętnym. Poruszają sceny z burzenia starego ratusza oraz kapliczki św. Rozalii, wzruszają ujęcia ukazujące wywózkę podczas okupacji dzwonów kościelnych, dotykają zapisane w kadrze momenty z podniosłych uroczystości religijnych.

Otwarcie wystawy uatrakcyjnił pokaz multimedialny przygotowany przez redaktor naczelną Echa Czeladzi p.Wiesławę Konopelską przedstawiający w sposób bardzo interesujący wizerunek zewnętrzny kroniki, jak również dowodzący korespondencji tegoż źródła z charakterem ks. Sobczyńskiego – człowieka oddanego całym sercem swej parafii, miastu i mieszkańcom, wreszcie Bogu.

Całość uzupełniają autentyczne dokumenty z czasów wojny pochodząc ze zbiorów własnych Muzeum Saturn.

Ekspozycję będzie można oglądać do 15 maja.
Udostępnił - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2012-04-16 11:53:12
Opublikował - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2012-04-16 11:53:12
Zmienił - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2012-04-16 16:02:21