Informacja dla mieszkańców
W ostatnich miesiącach zauważamy, że wielokrotnie zwiększyła się ilość zgłaszanych zarówno pisemnie jak i telefonicznie do tut. Urzędu spraw dotyczących utrzymania terenów zielonych, w tym także stanu drzew i krzewów.

 
Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami utrzymanie zieleni we właściwym stanie należy do obowiązków posiadacza (właściciela, użytkownika, zarządcy) danego terenu. Wszelkie uwagi i wnioski należy zatem kierować bezpośrednio do następujących jednostek.

I tak na przykład:

-utrzymaniem zieleni przy drogach powiatowych zajmuje się Powiatowy Zarząd Dróg w Rogoźniku – telefon: 32 287 75 19 . Drogi powiatowe to ulice: Borowa, Dehnelów, Francuska, Grodziecka, Katowicka, Kościuszki, Legionów, 1 Maja, Mysłowicka, Nowopogońska, Poniatowskiego, Sikorskiego, Szpitalna, Szybikowa, Tuwima, Wiejska, Wojkowicka.

-utrzymaniem zieleni przy drogach gminnych oraz w parkach zajmuje się Miejski Zarząd Gospodarki Komunalnej w Czeladzi- telefon: 32 269 61 22,

-na osiedlach mieszkaniowych interwencje należy zgłaszać do poszczególnych administracji.

-Na terenach prywatnych za stan zieleni odpowiada właściciel działki, w przypadku konieczności wycinki drzew czy krzewów należy uzyskać stosowną decyzję-zezwolenie burmistrza na ich usunięcie, po złożeniu odpowiedniego wniosku.


Przycinka drzew nie wymaga zezwolenia, jednak zakazuje się drastycznego przycinania, gdyż zgodnie z art. 82 ust.1a obowiązującej ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009r. nr 151 poz. 1220) zabiegi w obrębie korony drzewa na terenach zieleni lub zadrzewieniach mogą obejmować wyłącznie:

-usuwanie gałęzi obumarłych, nadłamanych lub wchodzących w kolizje z obiektami budowlanymi lub urządzeniami technicznymi,

-kształtowanie korony drzewa, którego wiek nie przekracza 10 lat,

-utrzymanie formowanego kształtu korony drzewa.

Przypominamy, że przycinkę  drzew należy wykonywać w sposób fachowy, tak aby nie spowodować uszkodzenia drzewa. Zgodnie z art. 88 ustawy o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009r. nr 151 poz. 1220) burmistrz wymierza karę adminstracyjną za zniszczenie spowodowane niewłaściwym wykonywaniem zabiegów pielęgnacyjnych jak również za usuwanie drzew lub krzewów bez wymaganego zezwolenia.
Udostępnił - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2012-04-27 09:54:28
Opublikował - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2012-04-27 09:54:28
Zmienił - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2012-04-27 10:00:25