Pierwsza próba obchodów tego dnia na naszym terenie odbyła się dwa lata temu na terenie Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia w Sosnowcu- zorganizowano wówczas spotkanie integracyjne połączone z konferencją na temat mieszkań chronionych dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Tegorocznemu spotkaniu przyświecała idea – jak pomagać osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności by nie urażać ich godności i by pomoc była skuteczna. Stąd pomysł na rozpowszechnienie poradnika Savoir-vivru wobec osób niepełnosprawnych (przy udziale środków UM w Czeladzi).
Dodatkowo pozyskaliśmy od Stowarzyszenia Dziennikarzy i Dokumentalistów KONCENTRAT z Warszawy 20 sztuk pięknie wydanej publikacji na ten sam temat p.n.”Inaczej mówiąc”. Głównym jednak elementem tegorocznych obchodów Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej było zapoznanie z zasadami gry w dyscyplinę rozpowszechnianą przez Klub Sportowy w Jaworznie – Boccia.
B O C C I A to adaptowana gra indywidualna lub zespołowa promowana w Polsce od 10 lat przez Sportowe Stowarzyszenie Inwalidów START w Poznaniu. Posiada ona wybitne walory sportowo-rehabilitacyjne, szczególnie dla osób z porażeniem mózgowym - mogą w nią grać nawet osoby z czterokończynowym porażeniem! Uprawiana jest w wielu krajach świata. W 1996 roku weszła do programu Igrzysk Paraolimpijskich. Boccia wywodzi się ze starożytnego Rzymu. Jej nieadaptowana wersja zwana Boule jest narodowym sportem we Francji . Sprzętem są bile skórzane - sześć bil w kolorze czerwonym, sześć bil w niebieskim i jedna bila białą. Celem gry jest wrzucenie na boisko bili białej, a następnie umieszczenie w jej bezpośrednim sąsiedztwie jak największej ilości bil jednego koloru.
O organizację miniturnieju poprosiliśmy P. Piotra Czarnotę z Klubu Sportowego w Jaworznie.
W rozgrywkach miniturnieju uczestniczyło 14 drużyn z 6 instytucji pomocowych - po 2 czteroosobowe z każdego ośrodka, a ŚDS „Ostoja” z Czeladzi i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Będzina wystawiły po 3 drużyny.
Zostały zaproszone następujące Ośrodki:
-Zespół Szkół Specjalnych z Czeladzi
-Środowiskowy Dom Samopomocy „Ostoja” z Czeladzi
-Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Będzina
-Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „Bądź z Nami” z Będzina
-Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „Otwarte Serca” z Dąbrowy Górniczej
-Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia z Sosnowca ( ul. Grota-Roweckiego)
Impreza nasza była okazją do zaprezentowania fantastycznego pokazu mody z całego niemal świata w wykonaniu osób korzystających na co dzień z zajęć w ŚDS „Ostoja” w Czeladzi.
Po pokazie mody wystąpił Zespół Wokalno-Taneczny ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Czeladzi, który również podbił serca uczestników imprezy. Na zakończenie występ dały dzieci i młodzież z ogniska muzycznego z Sosnowca – „Wawel 2” pod kierownictwem P. Profesora Jana Grząby. Ogromne brawa zebrał zwłaszcza dziesięciolatek grający na saksofonie.
Głównym sponsorem tego wydarzenia było Stowarzyszenie Kibiców CKS Czeladź, które w grudniu 2011 roku zorganizowało turniej charytatywny i pozyskane w ten sposób środki w całości przeznaczyło na potrzeby naszej imprezy. Obchody Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej wsparł również Urząd Miejski w Czeladzi. Imprezę zaszczycili swoją obecnością – członek Zarządu Powiatu mgr Mariusz Kozłowski, V-ce Burmistrz miasta Czeladzi – mgr Teresa Wąsowicz oraz przedstawiciele instytucji współpracujących-Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Będzinie, Miejskiej Biblioteki w Czeladzi, NZOZ „Medical M&S” z Czeladzi.
Przybyłych na obchody gości witał okolicznościowy baner zaprojektowany przez wolontariuszkę-P.Delfinę Manterys, a imprezę prowadził P. Krzysztof Korzeniowski z Teatru Zagłębia w Sosnowcu.Na wszystkich uczestników czekał ciepły posiłek oraz słodki poczęstunek.