Czeladzkie małe EURO 2012
W  Czeladzi w niedzielę 3 czerwca mogliśmy poczuć atmosferę Mistrzostw Europy, które już za parę dni rozpoczną się pełną parą. W tym dniu właśnie  Miejski Czeladzki Klub Sportowy  zorganizował turniej piłkarski rocznika 99 i młodsi pod nazwą „Nasze Małe Euro 2012”.

Impreza została zorganizowana dzięki środkom z Gminy Czeladź, pomocy rodziców zawodników trampkarzy i orlików, pomocy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz wsparciu sponsorów.
Do udziału w turnieju zostało zaproszonych 16 zespołów. Każda z grających w turnieju drużyn reprezentowała wylosowany wcześniej kraj - uczestnika Euro 2012.Jak na tak dużą imprezę przystało, rozpoczęcie turnieju było przygotowane z dużym rozmachem. Każda drużyna była wyczytywana na środek boiska, gdzie wprowadzał ją kapitan trzymając dużą flagę wylosowanej reprezentacji.
Oprawę taneczną turnieju przygotowały  dzieci  z I i II klasy Miejskiego Zespołu Szkół Szkoły Podstawowej nr 2 w Czeladzi, które po ciężkich i trudnych treningach pod okiem instruktorów  tańca  z „Dziecięcego Centrum Tańca Majery” z Poznania  wykonały układ taneczny do piosenki Ricki Martina- "The Cup of Life"/"La Copa de la Vida" .
Po zakończeniu występu tanecznego turniej otwarła Burmistrz Miasta Czeladź Teresa Kosmala po czym zostało wypuszczonych 200 balonów  w kolorach flag Polski i Ukrainy.
Pierwszy gwizdek usłyszeliśmy o godz.9:45  Drużyny rozgrywały mecze na 4 wzorowo przygotowanych boiskach, każde boisko miało  nazwę miast goszczących drużyny europejskie czyli Warszawa, Gdańsk, Poznań oraz Wrocław. Mecze były rozgrywane po 15 min, system gier był prowadzony w ten sam sposób jak na prawdziwych Mistrzostwach Europy z małą zmianą, drużyny które nie wyszły z grupy grały o miejsca 9-16 natomiast zespoły które awansowały grały o miejsca 1-8.Po ciężkich i trudnych zmaganiach zwycięstwem mógł się cieszyć drużyna  Stadionu Śląskiego, która reprezentowała Francję, II miejsce zajęła drużyna Piasta Gliwice reprezentująca Szwecję, a miejsce III wywalczyła drużyna z małopolski Skawinka Skawina reprezentująca Grecję. Organizatorów  turnieju reprezentowały dwie drużyny, jeden reprezentował Polskę, a drugi Ukrainę. Pierwsza drużyna MCKS-u zajęła 8 miejsce po wcześniejszym awansie z grupy, natomiast drużyna MCKS-u Czeladź II grająca pod szyldem Ukrainy zajęła 9 miejsce, wygrywając z drużynami które nie awansowały do ćwierćfinałów, a grały o miejsce 9-16. Zespoły które zajęły miejsca na podium zostały nagrodzone pucharami, dyplomami oraz medalami. Dodatkowo każdy zawodnik mistrzowskiej  drużyny dostał gadżety Euro 2012, a  zespoły zajmujące miejsc 4-16 zostały uhonorowane statuetką i dyplomem za udział w turnieju. Doceniono także indywidualne umiejętności zawodników. Najlepszym strzelcem turnieju został zawodnik Skawinki Skawiny Pac Adam, najlepszym bramkarzem turnieju został Arkadiusz Tonia ze Stadionu Śląskiego natomiast najlepszym zawodnikiem został Albert Piwko z UKS Szopienice. Zawodnicy  otrzymali gadżety Euro oraz replikę piłek EURO 2012.Ponadto przyznano dwa wyróżnienia zawodnikom gospodarzy turnieju. Wyróżnienie otrzymali  Jarek Szpargała z MCKS Czeladź I oraz Kacper Staniszewski z MCKS Czeladź II.

W przerwie miedzy meczami grupowymi, a pucharowymi zostały zorganizowane konkursy gdzie również można było wygrać ciekawe nagrody. Dla zawodników, zaproszonych gości oraz kibiców  przygotowano poczęstunek w postaci ciasta upieczonego przez rodziców, kiełbasek z grilla, napojów oraz słodyczy.
Z okazji dnia dziecka które przypadło w piątek wszyscy zawodnicy oraz dzieci wykonujące układ taneczny dostały specjalnie przygotowane paczki ze słodyczami. Nagrody i przygotowane upominki wręczyli:Zastępca Burmistrza  Miasta Czeladź Teresa Wąsowicz, przedstawicie Zarządu MCKS Czeladź i sponsorzy.
Zarząd Miejskiego Czeladzkiego Klubu Sportowego, zawodnicy oraz  rodzice trampkarzy i  orlików   składają serdeczne podziękowania dla sponsorów, którzy przekazali wsparcie finansowe na organizację turnieju. Serdeczne podziękowania składamy:  Miastu Czeladź, Wice Prezydentowi Sosnowca Panu Zbigniewowi Szaleńcowi , Kamilowi Kowalikowi, ”Centrum Delikatesy”, firmie „Środula-KIA, Chavroler,Opel” , PSS Społem Będzin, Huhtamaki, Mirosławowi Horyń., Centrum Tańca Majery.
Pomysłodawcy przedsięwzięcia nie wykluczają, że wyniki dziecięcych zmagań będą prognostykiem przed prawdziwymi mistrzostwami, gdzie drużyny Francji czy  Szwecji  także mogą się znaleźć wśród faworytów. Mamy nadzieję, że podobnie jak prawdziwy turniej Euro nasza impreza zachęci młodych ludzi do uprawiania piłki nożnej  i do dopingowania polskiej reprezentacji.