Czeladzcy gimnazjaliści w Izraelu
Na zaproszenie Światowego Związku Żydów Zagłębia Dąbrowskiego z siedzibą w Tel Avivie czwórka gimnazjalistów z czeladzkich gimnazjów: Magdalena Pasternak (Gimnazjum Nr 3), Maciej Janus (Gimnazjum nr 1 MZS), Mateusz Jaskólski i Paweł Taborowski (Gimnazjum Nr 2) wraz z młodzieżą ze szkół gimnazjalnych i liceów ogólnokształcących w Będzinie, Sosnowcu, Sławkowie, Zawierciu, Szczekocinach uczestniczyli w projekcie „Spotkanie pokoleń Zagłębia Dąbrowskiego – trzecie generacja”.
 
Młodzież uczestnicząca w tym projekcie to laureaci konkursu tematycznego o kulturze i historii Izraela i Żydów Zagłębia Dąbrowskiego a także – jak w przypadku gimnazjalistów z Czeladzi - najlepsi uczniowie, którzy uzyskali najwyższą średnia ocen przez trzy lata nauki.  Celem projektu było nawiązanie więzi pomiędzy najmłodszym pokoleniem związanym ze Światowym Związkiem i młodzieżą z Zagłębia Dąbrowskiego. Program wizyty (9-19 czerwca br.) obejmował dwa etapy. Pierwszy to odwiedzenie miejsc atrakcyjne kulturowo jak Jerozolima, Tel Aviv, Betlejem, Nazaret, Tyberiada, pustynia Judzka i Masada, Qumran, Akko, Haifa czy Cezarea, w których uczestnicy tej niezwykłej wyprawy poznawali historię, kulturę i współczesność Izraela. Mieli okazję poznać złożoną wielokulturowość tego państwa, w którym od tysiącleci żyją obok siebie  reprezentanci największych religii: Żydzi, muzułmanie, i chrześcijanie. Zobaczyli miejsca święte dla wszystkich trzech wyznań. Młodzież przemierzyła bez mała cały Izrael – od pustyni Masady po depresję Morza Martwego, rzekę Jordan, Jezioro Galilejskie, a nawet Wzgórza Golan i pogranicze trzech państw: Izraela, Jordanii i Syrii, przekraczali także granicę z Autonomią Palestyńską.

Niewątpliwie największe znaczenie dla projektu miało poznanie miejsc pamięci Holocaustu – Instytutu i Muzeum Yadveshem, odwiedzenie Memoriału Pamięci Żydów Zagłębia Dąbrowskiego w Modiyin pod Tel Avivem i Muzeum Masua – zwanego „muzeum pisania listów” z obozów koncentracyjnych. Poznanie dramatycznych losów Żydów – nie tylko Zagłębia Dąbrowskiego było dla młodzieży nie tylko lekcją historii, ale także ogromnym przeżyciem osobistym. Dla młodzieży został również Przygotowany wykład w Instytucie Polskim o Januszu Korczaku.

Ważnymi punktami programu pobytu młodzieży w Izraelu były spotkania w Ambasadzie Polskie, gdzie grupę polską przyjął wiceambasador Wiesław Koceła, oraz spotkania z wiceburmistrzem Tel Avivu i miasta Modiyin. Jak podkreślił ambasador, wizyta młodzieży z Zagłębia a także praca członków Światowego Związku Żydów Zagłębia Dąbrowskiego na rzecz pamięci o kraju dzieciństwa wielu z nich, pamięci o historii z myślą to najlepsza wizytówka przyjaźni Polski i Izraela Młodzież z Zagłębia odwiedziła również szkołę średnią w Tel Avivie i mimo okresu matur, szybko zostały nawiązane sympatyczne kontakty między młodymi ludźmi.

W pamięci wszystkich pozostaną również te bardziej prywatne kontakty z rodzinami zamieszkałymi w Izraelu, a związanymi ze Światowym Związkiem Żydów Zagłębia Dąbrowskiego, z którymi młodzież spędziła jeden z wieczorów – serdeczność z jaką zostali przyjęci zapewne zaowocuje dalszymi kontaktami.  Wizytę w Izraelu zakończyło podsumowanie w siedzibie Światowego Związku. Nieco wcześniej, wszyscy mogli sfotografować się pod drogowskazem z nazwą ulicy poświęconej gminom Zagłębia Dąbrowskiego – która od tamtej chwili dla młodzieży z Zagłębia stała się  jedną z najważniejszych  ulic Tel Avivu. Każdego dnia, począwszy od lotniska Okęcie w Warszawie, poprzez cały pobyt w Izraelu, aż do momentu wylotu z Tel Avivu grupie młodzieży towarzyszyli przedstawiciele Światowego Związku Żydów Zagłębia Dąbrowskiego wszystkich pokoleń z przewodniczącym Abrahamem Greenem na czele.

Organizatorem projektu „Spotkanie Trzech Pokoleń Zagłębia Dąbrowskiego był Światowy Związek Żydów Zagłębia Dąbrowskiego. Wyjazd czeladzkiej młodzieży dofinansował Urząd Miasta Czeladź.

Udostępnił - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2012-06-21 09:07:42
Opublikował - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2012-06-21 09:07:42
Zmienił - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2012-06-21 09:18:25