Kamyki pamięci
Multimedialny wykład wygłoszony w ubiegły piątek przez znakomitego historyka i muzealnika zagłębiowskiego – Jarosława Krajniewskiego uroczyście zainaugurował cykl wydarzeń kulturalno-edukacyjnych, których zadaniem jest przybliżenie obyczajowości, kultury i zwyczajów żydowskich ukazywanych przez pryzmat losów czeladzkich Żydów.
 
Nowa inicjatywa muzealna stanowi jednocześnie zaproszenie do wspólnego odkrywania wielobarwnego świata, tragicznie zakończonego przez zbrodniarzy III Rzeszy oraz poszukiwania jego ocalałych okruchów w blasku szabasowych świec.

Niezmiernie interesująca prelekcja p. Krajniewskiego wprowadziła w podstawową kwestię początków obecności ludności żydowskiej na terenie, rozumianym współcześnie jako Zagłębie Dąbrowskie. Mówca zaprezentował również najbardziej charakterystyczne elementy składające się na kulturę, religię i filozofię żydowską. Szczególnie zajmującą była ta część wykładu, która dotyczyła obrzędów pogrzebowych oraz symboliki nagrobków znajdujących się na kirkucie zlokalizowanym przy ul. Będzińskiej. I te właśnie materialne relikty, na które dziś można spoglądać, jak skutecznie udowodnił prowadzący, okiem historyka, artysty, biografa, wreszcie dawnego dobrego sąsiada najpełniej odtwarzają bogactwo i żywotność dawnej kultury.
Udostępnił - Paweł Koczotowski (Wydział Promocji Miasta) - 2012-06-28 08:54:25
Opublikował - - 2012-06-28 08:54:25