Poszukiwanie własnego miejsca w powojennej rzeczywistości przy zachowaniu własnej tożsamości przez żydowskich mieszkańców województwa śląskiego/katowickiego jest tematem wystawy Utracone nadzieje. Ludność żydowska w województwie śląskim/katowickim w latach 1945-1970, której wernisaż odbędzie się 6 września 2012 roku o godz. 17.00 w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Prezentuje ona na przykładzie tego regionu losy społeczności żydowskiej w Polsce w latach 1945–1970 i odtwarza „żydowskie życie” w ramach wspólnoty i własnych organizacji. Ten nieznany szerzej temat został zilustrowany w większości niepublikowanymi zdjęciami i dokumentami z polskich oraz zagranicznych archiwów i muzeów, a także ze zbiorów prywatnych.
Wernisaż wystawy poprzedzi prezentacja wspomnień Ady Wolfstein - działaczki bytomskiego TSKŻ w latach 1957–1968 i jej córki Eloe Laiken oraz konferencja pt. Trudne decyzje. Wpływ wydarzeń Marca 1968 roku na życie społeczności żydowskiej w województwie katowickim. Rozpocznie się ona o godz. 12.00, a udział w niej wezmą między innymi byli żydowscy mieszkańcy naszego regionu, którzy zdecydowali się opuścić Polskę w konsekwencji kampanii antysemickiej 1968 roku.
Czwartkowy wieczór zakończy koncert Jerzego Grunwalda i montaż słowno-muzyczny w wykonaniu aktora Teatru Żydowskiego Henryka Rajfera i sióstr Zofii i Czesławy Rayfer, który poprowadzi Teresa Wrońska.
W piątek, 7 września, odbędzie się rajd edukacyjny dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych z Bytomia, Gliwic, Katowic i Sosnowca. Przewodnikami po miejscach związanych z obecnością ludności żydowskiej w tych miastach po II wojnie światowej będą byli i obecni żydowscy mieszkańcy Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego.
Organizatorami projektu są: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Fundacja Brama Cukermana. Wystawa powstała przy współpracy Ghetto Fighters' House Museum z Izraela. Przedsięwzięciu patronuje Ambasada Izraela, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałek Województwa Śląskiego Adam Matusiewicz.
Program (czwartek, 6 września 2012):
12.00 - powitanie gości
sala Gorczyckiego, ul. W. Korfantego 34
12.30 - promocja książki "Scenariusz życiem pisany", spotkanie z autorkami Adą Wolfstein i Eloe Laiken
sala Gorczyckiego, ul. W. Korfantego 34
13.30 – konferencja panelowa: „Trudne decyzje. Wpływ wydarzeń Marca 1968 roku na życie społeczności żydowskiej w województwie katowickim”
sala Gorczyckiego, ul. W. Korfantego 34
17.00 - otwarcie wystawy „Utracone nadzieje. Ludność żydowska w województwie śląskim/katowickim w latach 1945-1970”
18.00 - koncert Jerzego Grunwalda
sala Gorczyckiego, ul. W. Korfantego 34
18.45 – montaż słowno-muzyczny w wykonaniu Henryka Rajfera i sióstr Zofii i Czesławy Reyfer; prowadzenie koncertu Teresa Wrońska
sala Gorczyckiego, ul. W. Korfantego 34
Kuratorzy wystawy: dr Aleksandra Namysło i Izabella Wójcik-Kühnel
Współpraca: Monika Bortlik-Dźwierzyńska i Andrzej Sznajder
Czas trwania wystawy: 6.09.2012-31.01.2013 r.
Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gmach główny, pl. Jana III Sobieskiego 2