Tydzień Zakazanych Książek
W dniach 30 września - 6 października organizowany jest Tydzień Zakazanych Książek. Celem akcji, wywodzącej się ze Stanów Zjednoczonych jest propagowanie wolności słowa i ukazywanie zagrożeń związanych z cenzurowaniem treści ze względów politycznych, światopoglądowych czy obyczajowych.
 
W tym roku do akcji włączyła się również czeladzka książnica. W Wypożyczalni dla Dorosłych, Czytelni Naukowej, Oddziale dla Dzieci i Młodzieży oraz Filii nr 1 i 4, w widocznych miejscach ustawiono półki i stoliki ze „zniewolonymi” i skutymi „żelaznymi” kajdanami książkami, które trafiły na indeks w różnych okresach historii i z różnych powodów.

Na kartkach i szarych kartonach (doskonale wpisujących się w tematykę), czytelnicy mogli sprawdzić listę książek ocenzurowanych, zapoznać się z ich tematyką i związanymi z nimi ciekawostkami a także poszerzyć ogólne wiadomości o cenzurze. Czytelników witały zdumiewające jak na miejsce, do którego przyszli hasła : „zakaz czytania”, „ręce precz od tych książek”. Akcja  wzbudziła żywe zainteresowanie.

Odwiedzający Bibliotekę z ciekawością, ale i niedowierzaniem odkrywali powody, którymi cenzura tłumaczyła swoje decyzje. Oczywiście książek zakazanych nie wolno było wypożyczać, lecz nie miałyśmy sumienia odmawiać usilnym prośbom czytelników i kilkadziesiąt pozycji z indeksu trafiło do spragnionych odbiorców (i dobrze, bo o to nam chodziło a wiadomo, że owoc zakazany smakuje najlepiej).

A teraz kilka przykładów prześladowanych książek:

- Czerwony Kapturek - zakazany z powodu butelki wina w koszyku, który niosła dziewczynka
- Pippi Lamstrung – A. Lindgren – postrach pedagogów, którzy uznali Pippi dzieckiem o umysłowo chorej wyobraźni
- Rekreacje Mikołajka – Goscinny i Sempe – podobno promuje negatywne wzorce, które w Polsce są niepożądane
- Cierpienia młodego Wertera – J. W. Goethe – zdaniem duchownych książka nakłaniała do samobójstwa.
- Folwark zwierzęcy – G. Orwell – do końca lat 80. XX w. zakazana przez polską cenzurę, ponieważ przedstawiała ustrój totalitarny, nawiązując do rosyjskich władz
- Nora czyli dom lalki – H. Ibsen – za propagowanie poglądów feministycznych (zakazana w 1883 r.)
- Złote żniwa – J. T. Grass – sprawa książki trafiła do polskiej prokuratury, orzeczono jednak, że nie znieważa narodu polskiego i nie wszczęto śledztwa

I jeszcze coś z rodzimego podwórka. W maju 2007 r. Roman Giertych (ówczesny Minister Edukacji Narodowej) zapragnął zmienić kanon lektur i wykreślić następujące tytuły:

-Trans-Atlantyk, Ferdydurke – W. Gombrowicz; Szewcy – Witkacy; Cierpienia młodego Wertera, Faust -J. W. Goethe; Proces -F. Kafka; Zbrodnia i kara – F. Dostojewski; Jądro ciemności -J. Conrad; Inny świat -G. Herling- Grudziński. Zainteresowanych cenzurą oraz wszelkimi informacjami na temat książek zakazanych zapraszamy do biblioteki.
Udostępnił - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2012-10-10 07:36:51
Opublikował - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2012-10-10 07:36:51
Zmienił - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2012-10-10 07:41:31