Powstanie styczniowe po 150 latach
Okrągła rocznica wybuchu insurekcji styczniowej jest sposobnością do ponownego poruszenia tematyki powstańczej. Nieubłagany upływ czasu powoduje, że w świadomości współczesnych Polaków wydarzenie to z wolna przesuwa się już do zamierzchłej epoki.
 
Co zatem pozostało z powstania styczniowego? W polskiej świadomości pamięć o niepodległościowym zrywie istnieje, z reguły poprzez dzieła Grottgera, Gierymskiego oraz książki Orzeszkowej czy Żeromskiego. W rocznicowe obchody wybuchu powstania styczniowego włączyło się także Muzeum Saturn. To bez wątpienia prosty obowiązek oddania hołdu poległym i zmarłym bohaterom. Ci, którzy chwycili za broń w tamtą mroźną noc 22 stycznia, śpiewali z zapałem słowa, najdroższe każdemu Polakowi: Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy…. Czy dzisiaj my możemy o Nich nie pamiętać?

Uroczystość w Muzeum rozpoczął wykład prof. dr hab. Dariusza Nawrota. Ten znakomity historyk w sugestywny sposób przedstawił wciąż kontrowersyjne wydarzenia, których epizody rozegrały się w Sosnowcu i Zagłębiu Dąbrowskim. Wyraźnie przy tym podkreślił ich historyczne znaczenie, gdyż właśnie w naszym regionie ustanowiono pierwszą władzę powstańczą i wyzwolono tzw. trójkąt graniczny pomiędzy Sosnowcem, Częstochową i Olkuszem. Pokaz filmu dokumentalnego „Powstanie styczniowe w Zagłębiu Dąbrowskim” przygotowanego przez Regionalne Stowarzyszenie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego wg scenariusza Piotra Bieleckiego obrazowo dopełnił słowa profesora. Następnie uczestnicy spotkania wysłuchali koncertu najbardziej znanych pieśni upamiętniających oraz ukazujących ówczesne nastroje społeczne w interpretacji Anny Piech przy akompaniamencie Tobiasza Nykamowicza.

Wymownym akcentem wieczoru był utwór muzyczny – „Polonez” Józefa Chmielewskiego w wykonaniu Teresy Kamieńskiej, emerytowanej akompaniatorki Akademii Muzycznej w Katowicach. Ostatnim punktem spotkania było otwarcie wystawy zatytułowanej „ W krwawym polu srebrne ptaszę…O czym mówią pieśni powstania styczniowego”. Ekspozycja, przygotowana przez Justynę Polakowską, prezentuje teksty pieśni powstania styczniowego wraz z komentarzem przypominającym historyczne okoliczności tworzenia pieśni, toczone bitwy, postaci przywódców. Ilustrację stanowią ryciny i fotografie z czasów insurekcji pochodzące ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy, która będzie czynna do końca marca.
 
Udostępnił - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2013-01-25 13:03:09
Opublikował - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2013-01-25 13:03:09