Tradycje i zwyczaje regionu, czyli „Świat obok nas.”
Polski rok obrzędowy związany był z cyklami zachodzącymi w przyrodzie, jej zamieraniem i odradzaniem się. Najbogatszy i najbardziej urozmaicony był czas zimowy, od adwentu do końca karnawału. Względny spokój w pracach polowych oraz długie wieczory (bez telewizji i Internetu) sprzyjały próbom ożywienia i odczarowania umarłej przyrody, aby wraz z nadejściem wiosny w serca ludzi wkroczyła nadzieja na obfite plony i wiara w lepszą przyszłość.
 
Spotkanie z autorem zdjęć – Robertem Garstką, wzbogacone było krótkimi filmami ukazującymi poszczególne tradycje i obrzędy zimowo-wiosenne województwa śląskiego. Można się było dowiedzieć kim są Jukace z Zabłocia, jak wyglądają Misie z Postaszowic, a jak na przykład z Niegowy, co to jest wydzierka, na czym polega wodzenie bera, o co chodzi w śmiergustach, paleniu Judasza czy grzebaniu basa. Ciekawy komentarz autora, uczestnika i poszukiwacza „żyjącej” tradycji, dotyczący symboliki poprzebieranych postaci oraz roli rekwizytów w obrzędowym świętowaniu wzbudził wiele emocji i sprowokował zebranych do dyskusji.

Okazało się, że we współczesnym zagonionym świecie brakuje nam więzi społecznych, wspólnego przeżywania ważnych wydarzeń, szczerej, radosnej zabawy i płynącego stąd poczucia bezpieczeństwa.
Póki czas, ratujmy i szanujmy nasze tradycje.

Wystawę można zwiedzać do 12 kwietnia w godzinach pracy Biblioteki (ul. 1 Maja 27)
Udostępnił - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2013-03-14 09:22:40
Opublikował - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2013-03-14 09:22:40