26 śląskich i zagłębiowskich miast razem kupi energię
26 samorządów i 120 samorządowych jednostek zakupi wspólnie 287 GWh energii elektrycznej na 2014 rok. Porozumienie w tej sprawie podpisali w siedzibie Górnośląskiego Związku Metropolitalnego w Katowicach włodarze 26 śląskich i zagłębiowskich miast, powiatów i gmin w tym Czeladzi.
 
Uczestnikami hurtowego zakupu energii, oprócz wszystkich dwunastu miast zrzeszonych w Górnośląskim Związku Metropolitalnym: Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy, Zabrze, będą Czeladź, Knurów, Lędziny, Łaziska Górne, Mikołów, Ornontowice, Piekary Śląskie, Powiaty Mikołowski i Zawierciański, Radzionków, Rydułtowy, Świerklaniec, Wojkowice i Wyry. Wśród podmiotów samorządowych znajdują się m.in. szpitale i ośrodki zdrowia, przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne i mieszkaniowe, instytucje kultury czy komendy miejskie Państwowej Straży Pożarnej.

Porozumienie szczegółowo precyzuje ile prądu zakupią poszczególne samorządy. I tak: najwięcej trafi do Katowic – 46,4 GWh, Sosnowca – 29,8 GWh oraz Gliwic– 21,4 GWh. Czeladź zgłosiła do wspólnego przetargu na zakup energii elektrycznej w 2014 r. zapotrzebowanie na dostawę ponad 3,3 tys. MWh. Do przetargu przystąpiły wszystkie gminne jednostki organizacyjne i komunalne osoby prawne.

Zgodnie z ustawą prawo zamówień publicznych całą procedurę przetargową w imieniu wszystkich sygnatariuszy porozumienia przeprowadzi gmina Świętochłowice. Górnośląski Związek Metropolitalny, który do tej pory koordynował wszystkie przygotowania, będzie udzielał liderowi wsparcia w organizacji przetargu. Powinien zostać on ogłoszony na przełomie sierpnia i września, a rozstrzygnięcie spodziewane jest pod koniec października. Umowa zawarta zostanie na 12 miesięcy i obowiązywać będzie od 1 stycznia do 31 grudnia 2014 r.

Burmistrz Miasta Czeladź Teresa Kosmala przed podpisaniem porozumienia w GZM wyraziła zadowolenie z możliwości wzięcia udziału w tej inicjatywie. W obecnej sytuacji kryzysu finansów publicznych racjonalizacja wydatków gminy, w tym obniżenie kosztów zakupu energii daje korzyści wszystkim stronom porozumienia – zauważyła burmistrz.

Przypomnijmy, że grupa zakupowa samorządów z terenu województwa śląskiego w ubiegłym roku osiągnęła blisko 8 mln oszczędności z tytułu wspólnego przetargu na zakup energii elektrycznej. Wtedy porozumienie podpisało 20 samorządów i 41 pozostałych podmiotów, a wolumen wynosił 191 GWh. Poprzedni przetarg wygrała spółka Tauron.
Udostępnił - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2013-07-23 07:49:41
Opublikował - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2013-07-23 07:49:41