XXI Europejskie Dni Dziedzictwa

Idea EDD narodziła się 3 października 1985 roku w Grenadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy. Wtedy to ówczesny francuski minister kultury zaproponował zorganizowanie w całej Europie Dni Otwartych Zabytków, zainicjowanych w 1984 roku we Francji. Wtedy po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dotychczas dostęp był ograniczony. Ponieważ inicjatywa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, zainspirowało to w 1991 roku Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa. Polska włączyła się do tej akcji w 1993 roku.

Głównym celem EDD jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Co roku, we wrześniu organizatorzy udostępniają bezpłatnie do zwiedzania zabytki i miejsca kultury, organizują szereg imprez adresowanych do lokalnej społeczności.

Europejskie Dni Dziedzictwa 2013 odbędą się tradycyjnie w drugi i trzeci weekend września (7-8 i 14-15 września). Uroczysta inauguracja będzie miała miejsce w Opactwie Cysterskim w Wąchocku dnia 7września.

„Nie od razu Polskę zbudowano” - to temat przewodni, kolejnej, XXI już edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce. Tegoroczna edycja EDD ma pokazać Polskę jako państwowość, która ukonstytuowała się w X wieku i trwa do dzisiaj, ma przypomnieć wszelkie formy budowy polskiej państwowości. Nie tylko w sensie dosłownym, czyli kształtowaniu granic na przestrzeni dziejów, ale również tym symbolicznym – poczuciu przynależności i związku z historią, językiem i tradycją.

Wybór tematu wynika również z faktu, że XXI edycja EDD zbiega się z 150 rocznicą wybuchu powstania styczniowego. Hasło przewodnie EDD 2013 pozwoli uhonorować wydarzenia związane z tą rocznicą oraz przybliżyć społecznościom lokalnym inne ważne karty polskiej historii, poznanie których uświadomi, szczególnie młodemu pokoleniu długą i ofiarną drogę do wolnej Polski.

W ramach tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2013, Urząd Miasta Czeladź oraz Muzeum Saturn w Czeladzi zaprasza na szereg ciekawych wydarzeń kulturalnych.

 



PROGRAM IMPREZ

6 września godz. 17 – Muzeum Saturn : wernisaż wystawy z cyklu Ze starego albumu zatytułowanej „Ach ten mundur” . Ekspozycji towarzyszyć będzie multimedialny wykład o marszach wojskowych, który wygłosi dr Wojciech Moś z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

7-15 września – Muzeum Saturn : wystawa zatytułowana „ W krwawym polu srebrne ptaszę... O czym mówią pieśni powstania styczniowego” prezentująca ryciny i fotografie z czasów insurekcji.

8 września godz. 14 45 – zwiedzanie czeladzkiego cmentarza żydowskiego . Komentarz wygłosi kierownik Zakładu Kultury Żydów Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie dr hab. Leszek Hońdo.

15 września godz. 15 – Muzeum Saturn : prezentacja multimedialna pt. „Jak powstawało miasto, na przykładzie miasta Czeladź”.

Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

Informator o wydarzeniach EDD 2013 w miastach woj. śląskiego znajduje się poniżej.

Załączniki:
Pobierz plik (edd_2013_plakat.pdf)EDD 2013 - plakat 14851 Kb
Pobierz plik (EDD 2013 -informator woj. śląskie.pdf)EDD 2013 - informator woj. śląskie 4520 Kb
Udostępnił - Mariusz Cieślicki (Wydział Organizacyjny) - 2013-09-05 14:49:30
Opublikował - Mariusz Cieślicki (Wydział Organizacyjny) - 2013-09-05 14:49:30
Zmienił - Mariusz Cieślicki (Wydział Organizacyjny) - 2013-09-05 14:58:57