Pomóżmy kotom bezdomnym

Czeladź w ramach „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobieganiu bezdomności zwierząt na terenie gminy Czeladź na rok 2013” wspiera osoby opiekujące się wolno żyjącymi kotami tzw. opiekunów społecznych w okresie jesienno- zimowym, poprzez wydawanie raz w miesiącu suchej karmy.

 

Przed podjęciem decyzji o zostaniu opiekunem społecznym kotów, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach.
1. Dokarmiane dzikie koty stają się od nas uzależnione. Konieczne jest zachowanie systematyczności, ponieważ koty będą czekały na swoją miskę. Jeżeli nie jesteśmy
w stanie systematycznie pomagać zwierzętom możemy pomagać już działającym
w mieście opiekunom.
2. Miejsce karmienia kotów powinno być zaciszne i bezpieczne.
3. Opiekun kotów zobowiązany jest do utrzymania czystości w miejscu kociej stołówki. Resztki jedzenia, brudne miseczki i odchody są najczęstszą przyczyną niezadowolenia innych mieszkańców.
4. Koty powinny dostawać wyłącznie karmy specjalnie dla nich przygotowane. W zimie najlepiej sprawdzają się karmy suche. Do karmy można dodawać ryż lub makaron.
5. Ważny dla kotów jest dostęp do czystej wody. Zimą można podawać ciepłą- nie zamarznie tak szybko.
6. Sterylizacja jest najskuteczniejszą  metodą niekontrolowanego rozrodu. Można działać na własną rękę lub starać się o wsparcie organizacji prozwierzęcych
przy wychwytywaniu, dowożeniu do lecznic i opiece nad zwierzętami po zabiegu.


AMIGO-VET
Centrum leczenia zwierząt w Będzinie przy ul. Róży Luksemburg 48 (Park Rozkówka) oferuje zabiegi sterylizacji, opiekę nad zwierzęciem po zabiegu przez 4 dni
i oznakowanie (nacięcie ucha) w cenie 150 zł.


Warto wiedzieć, że:
Koty, które nie są utrzymywane przez człowieka w charakterze towarzysza można uznać za zwierzęta bezdomne lub wolno żyjące (dzikie). Podział ten jest istotny, gdyż zależy od niego postępowanie z kotami.
W art. 4 pkt 21 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o ochronie zwierząt zdefiniowano pojęcie „zwierzęcia wolno żyjącego” oraz „zwierzęcia bezdomnego”.
 
Koty bezdomne to osobniki, których los był bardziej lub mniej związany z człowiekiem, były zwierzętami domowymi lub gospodarskimi. Z kolei  koty wolno żyjące nie mają takiego związku, urodzone już w warunkach wolnościowych i nie utrzymywane przez człowieka.  Zwierzęta dzikie żyją w przeważającej mierze w warunkach niezależnych od człowieka. Podstawą pożywienia takich kotów stanowi to, co same upolują.  Koty wolno żyjące na terenach zurbanizowanych i stale bądź okazjonalnie dokarmiane przez ludzi nadal pozostają zwierzętami dzikimi, ale stają się uzależnione od dokarmiających. Przyzwyczajenie i uzależnienie do ludzi stanowi dla zwierząt zagrożenie: uzależnione od regularnego karmienia nie potrafią poradzić sobie same kiedy dokarmiający przestanie się nimi interesować, stale dokarmiane koty zaczynają się w szybkim tempie rozmnażać, a przyzwyczajone do obecności człowieka zatracają czujność w kontaktach z ludźmi.
Udostępnił - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2013-09-09 12:37:55
Opublikował - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2013-09-09 12:37:55
Zmienił - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2013-09-09 13:31:28