Mundur w roli głównej
Ekspozycją zatytułowaną Ach, ten mundur! Muzeum Saturn otworzyło powakacyjny kalendarz wydarzeń kulturalnych. Czwarta odsłona bardzo popularnego cyklu- Ze starego albumu- prezentującego obraz Czeladzi i jej mieszkańców minionego wieku zbudowany z archiwalnych fotografii pochodzących ze zbiorów własnych placówki oraz prywatnych archiwów rodzinnych jest doskonałą sposobnością do poznania wizerunków tych czeladzian, których już nie ma, a którzy poświęcali swój czas oraz pracę w służbie społeczeństwu i państwu.
 
Pasjonaci dziejów Czeladzi wiedzą, że losy naszego miasta od dawna związane są z mundurem. Zatem, obok dumnie pozujących w ubiorach wojskowych żołnierzy, rodem stąd, służących w rozmaitych formacjach, do mundurowej historii dopisują się czeladzcy strażacy, policjanci, górnicy, członkowie piaskowskiego gniazda „Sokoła”, funkcjonariusze urzędów publicznych, organizacji humanitarnych, wreszcie kombatanckich. Jak wówczas, tak i dzisiaj mężczyzna w mundurze wzbudza podziw i przyprawia damskie serca o szybsze bicie. Wciąż i niezmiennie stanowi symbol honoru, jak też wyznacznik tradycji.

Wernisażowi wystawy, który odbył się w dniu 6 września towarzyszył niezwykle interesujący wykład multimedialny wygłoszony przez kierownika Działu Kresów i Kultur Pogranicza Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu dra Wojciecha Mosia poświęcony marszom wojskowym. Prelekcja, obfitująca tak w bogaty materiał ilustracyjny oparty na przedwojennych fotografiach oraz fragmentach filmów, jak i starannie dobrane dokumenty dźwiękowe, przybliżyła słuchaczom problematykę marsza - muzyki wojskowej, którą tworzyli też wielcy kompozytorzy (m.in. Verdi czy Strauss). Dr Moś w zajmujący sposób omówił różne polskie marsze wojskowe: generalskie i pułkowe, a także historię ich powstania i rolę, jaką odgrywają w ceremoniale wojskowym.

Ekspozycję dopełniają muzealia - małoobrazkowe zdjęcia dokumentacyjne, które nie zostały wybrane do przedstawienia na dużym formacie.

Niewątpliwą atrakcję wystawy stanowi pokaz kompletnych sylwetek mundurowych – górnika, strażaka, żołnierza polskich wojsk lądowych, instruktora ZHP, kapitana żeglugi śródlądowej – w wersji wyjściowej. Szczególną uwagę zwraca także ciekawie wykonana, z zastosowaniem nietypowych rozwiązań aranżacyjnych, oprawa plastyczna przygotowana przez artystę plastyka Jana Powałkę, który dokonał ponadto cyfrowej rekonstrukcji zdjęć.

Wystawa będzie czynna do 4 listopada. Zapraszamy do oglądania.
Udostępnił - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2013-09-11 11:12:54
Opublikował - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2013-09-11 11:12:54