Sesję rozpoczęło wręczenie dorocznych Nagród Marszałka Województwa Śląskiego „Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji zabytków”. W kategorii inwestor nagrodę otrzymał Zbigniew Jakubina za działalność w dziedzinie ochrony i rewitalizacji obiektów kolejnictwa na terenie województwa, natomiast w kategorii wykonawca zwyciężył Adrian Poloczek, konserwator dzieł sztuki i rzeczoznawca w zakresie konserwacji malarstwa i rzeźby polichromowanej.
Tematem wiodącym tegorocznej sesji konserwatorskiej, prowadzonej przez dr. hab. inż. arch. Andrzeja Grzybowskiego – rektora WST, była ochrona i konserwacja zabytków postindustrialnych i udostępnienie ich zwiedzającym. W części naukowej sesji o Henryku Dietlu i jego mecenacie mówił dr inż. arch. Jacek Owczarek – prof. WST i dyrektor Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego,
z kolei Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków Magdalena Lachowska przybliżyła tematykę stanu zasobu i realizacje konserwatorsko-remontowe zabytków techniki i przemysłu w województwie śląskim, a dr hab. inż. arch. Łukasz Zagała mówił o adaptacji obiektów poprzemysłowych w architekturze współczesnej. Sesja była również okazją do zaprezentowania przez dr. Adama Hajdugę z Urzędu Marszałkowskiego efektów popularyzacji Szlaku Zabytków Techniki i Industriady.
Wiele mówiono o otwartej dzień wcześniej, 27 listopada, czeladzkiej Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, która ma za sobą ogromny zakres prac adaptacyjnych, rewitalizacyjnych i remontowych. Nowe otwarcie wzbudziło ogromne zainteresowanie zarówno środowiska konserwatorów zabytków, jak i pozostałych uczestników sesji. O nowym życiu elektrowni, ale także o historii miejsca i wcześniejszych wydarzeniach artystycznych, dziejących się w galerii na przestrzeni lat 2005-2011, mówiła w swoim wystąpieniu Wiesława Konopelska z Urzędu Miasta Czeladź.
Sesję zamknął raport omawiający rewitalizację zabrzańskich zabytków techniki, sposób finansowania prac i zasady udostępniania zwiedzającym.
Odbyła się również promocja książki „Zabytki przemysłu i techniki” t. 5 „Wiadomości konserwatorskie województwa Śląskiego. Jak można przeczytać w słowie wstępnym Wydawców książki, wśród wielu wysokiej klasy zabytków techniki w województwie śląskim, wśród znaczących obiektów jak m.in. kopalnia Rud Srebronośnych i Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, kopalnia Królowa Luiza w Zabrzu, kopalnia Marcel w Radlinie, szyb Pułaski kopalni Wieczorek w Katowicach, czy szyb Elżbieta kopalni Polska w Chorzowie, znajduje się czeladzka kopalnia Saturn.